Redakcja Polska

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: polscy sportowcy gotowi do boju o medale

24.08.2021 09:27
We wtorek rozpoczynają się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, podczas których Polskę reprezentować będzie 89 sportowców walczących o medale w 12 dyscyplinach. Poczynania paraolimpijczyków będzie można śledzić na antenach Polskiego Radia oraz w internetowym serwisie specjalnym.
Polscy sportowcy przed startem Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio
Polscy sportowcy przed startem Igrzysk Paraolimpijskich w TokioAdrian Stykowski i Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio polską flagę dzierżyć będą paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.

Polscy zawodnicy zapewnili sobie start w dyscyplinach paralekkoatletycznych, paratenisie stołowym, parapływaniu, parakolarstwie, paraszermierce, podnoszeniu ciężarów, parakajakarstwie, parastrzelectwie sportowym, parałucznictwie, parawioślarstwie, tenisie na wózkach i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie. Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników - 33 kobiety i 56 mężczyzn.

W paraolimpiadzie zobaczymy w walce o medale zobaczymy reprezentacje 162 państw - to o trzy państwa więcej niż w 2016 r. w Rio de Janeiro.

W zmaganiach w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutują drużyny narodowe z pięciu państw: Paragwaju, Bhutanu, Malediwów, a także karaibskich wysp Grenada oraz Saint Vincent i Grenadyny.

Największa liczba reprezentacji - 164 - uczestniczyła w paraolimpiadzie w Londynie (2012).

Kilkanaście krajów, których drużyny narodowe uczestniczyły już w paraolimpiadzie, tym razem nie wysłało swoich przedstawicieli do Tokio. To m.in. Kiribati, Samoa, Tonga i Vanuatu, które miały kłopoty z podróżą do Japonii z powodu pandemii COVID-19. Decyzją rządów do Tokio nie polecieli paraolimpijczycy z: Brunei, Korei Północnej, Turkmenistanu, Timoru Wschodniego, a także Birmy oraz Trynidadu i Tobago.

W zmaganiach paraolimpijskich ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników.

Igrzyska potrwają do 5 września. Relacje z Tokio znajdą się w serwisach informacyjnych oraz audycjach sportowych, a także w specjalnym multimedialnym serwisie na stronie Polskiego Radia.

IAR/ho

Akademia Witolda Pileckiego: uczniowie będą realizować projekty dotyczące odwagi cywilnej

22.08.2021 15:19
W Lipowym Moście na Podlasiu rozpoczyna się tygodniowa szkoła letnia Instytutu Pileckiego. To pierwsza część Akademii Witolda Pileckiego - projektu edukacyjnego, którego tematem przewodnim jest w tym roku odwaga cywilna.

Polska oferuje pomoc humanitarną imigrantom. MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do Białorusi

22.08.2021 20:17
Polskie ministerstwo spraw zagranicznych zaoferowało pomoc humanitarną imigrantom przebywającym na terytorium Białorusi.

"Dla Polski Ukraina ma swoje miejsce w UE". Prezydenci Duda i Zełenski w "Le Figaro"

23.08.2021 12:35
We francuskim dzienniku "Le Figaro" ukazał się dziś artykuł prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Napisano w nim, że Polska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Prezydenci Polski i Ukrainy wyrazili też sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.