X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Akademia Witolda Pileckiego: uczniowie będą realizować projekty dotyczące odwagi cywilnej

22.08.2021 15:19
W Lipowym Moście na Podlasiu rozpoczyna się tygodniowa szkoła letnia Instytutu Pileckiego. To pierwsza część Akademii Witolda Pileckiego - projektu edukacyjnego, którego tematem przewodnim jest w tym roku odwaga cywilna.
Lokomotywa EU-44 Husarz z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego
Lokomotywa EU-44 Husarz z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiegomat. prasowe

Nowością i zarazem drugim elementem inicjatywy jest włączenie nauczycieli, dla których Instytut Pileckiego przygotował cykl seminariów, szkoleń i wyjazdów studyjnych do Warszawy i Berlina. Podczas szkoły letniej uczestnicy przygotowują się do realizacji projektów prezentowanych na początku przyszłego roku.

"W ramach Akademii Witolda Pileckiego podchodzimy do uczniów całościowo. Uczą się nie tylko historii, ale również tego, jak realizować i promować projekty, pisać pisma do urzędów. Można powiedzieć, że przy okazji historii, jest to szkoła życia, szkoła współpracy" - mówi Michał Gawriłow, koordynator Akademii Witolda Pileckiego. Jak dodaje, projekty realizowane w poprzednich dwóch edycjach Akademii Witolda Pileckiego pokazały, że ich uczestnicy skupiają się na doświadczeniach lokalnych społeczności.

"Te projekty działy się tam na miejscu, w miejscowościach, z których uczestnicy pochodzili. Były poświęcone prawom wyborczym kobiet, lokalnym bohaterom, harcerzom społecznikom czy pamięci o Powstaniu Warszawskim. Widzimy, że uczestnicy Akademii odkrywają nowe historie, dają nam świeże spojrzenie na historię i aktywizują poprzez to swoje społeczności lokalne" - zaznacza Michał Gawriłow.

Organizatorzy podkreślają, że kompasem dla uczestników Akademii jest postawa rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po II wojnie światowej za organizowane konspiracji antykomunistycznej.

Michał Gawriłow zauważa, że odwaga cywilna, jako temat Akademii, wpisuje się w postać jej patrona. "Ta odwaga to zdolność do przekraczania siebie, do działania na rzecz dobra wspólnego, do przeciwstawianie się złu. Mamy takie głębokie przekonanie, że historia bez wartości, projekty, które młodzież realizuje, bez wartości, są tylko pustym działaniem. Chcemy, żeby wychodzić od wartości i żeby one przyświecały naszym uczestnikom i ich projektom" - deklaruje Michał Gawriłow.

Projekty poszczególnych drużyn muszą dotyczyć lat 1918-1989 i być powiązane z projektami Instytutu Pileckiego. Obejmują one m. in. historie Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, rolę kobiet w walce o wolność i równouprawnienie, a także "Świadków Epoki", czyli projekt historii mówionej.
W szkole letniej biorą udział czteroosobowe zespoły młodzieży w wieku od 16 do 18 lat. Wcześniej każda z ekip otrzymała wsparcie i rekomendację lokalnego opiekuna.


IAR/ho


Brazylijska Polonia wraca do korzeni. Z wizytą w stanie Rio Grande do Sul

21.08.2021 09:20
Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.

Ukraina: obchody 101. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

21.08.2021 18:57
W Zadwórzu w obwodzie lwowskim uczczono pamięć bohaterów bitwy, która przeszła do historii jako polskie Termopile. W uroczystościach upamiętniających 101. rocznicę starć pod Zadwórzem wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, członkowie polskich organizacji i towarzystw ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej oraz delegacje z Polski.

Zmarła Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie

22.08.2021 11:33
Zmarła w sobotę w wieku 90 lat Karolina Kaczorowska była wdową po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i aktywną działaczką polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.