Redakcja Polska

Za tydzień rozpocznie się Kongres Młodzieży Polonijnej online "Być patriotą na emigracji"

10.10.2021 11:00
"Być patriotą" to hasło kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej online, który odbędzie się za tydzień - 16 października. Kongres podobnie jak poprzednie odbędzie się w duchu i tematyce miłości - tym razem do ojczyzny.
Audio
  • Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz zaznaczył, że inicjatywa, która jest kontynuacją ubiegłorocznego wydarzenia, ma służyć rozwojowi patriotycznej postawy młodzieży polonijnej (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneNataliabiruk/ Shutterstock

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz zaznaczył, że inicjatywa, która jest kontynuacją ubiegłorocznego wydarzenia, ma służyć rozwojowi patriotycznej postawy młodzieży polonijnej. - Podczas kongresu chcemy mówić o patriotyzmie w środowiskach polonijnych. W jaki sposób ten patriotyzm może się wyrażać, może mieć twórcze znaczenie w środowisku, w którym obecnie żyją Polacy za granicą i niejako integrować to co jest dziedzictwem naszej kultury, z tym co jest bogactwem Kościoła lokalnego i kraju pobytu Polaków - podkreślał biskup Lechowicz.

Gościem specjalnym Kongresu Młodzieży Polonijnej online "Być patriotą na emigracji" będzie historyk Andrzej Nowak, który po konferencji odpowie na pytania uczestników. Ponadto odbędzie się dyskusja moderowana przez Elżbietę Sobolewską - Farbotko z Radio Bobola z Londynu. Całość zakończy część modlitewna. W przerwach Kongresu będzie można usłyszeć i włączyć się w śpiew pieśni patriotycznych.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Kongresy Młodzieży Polonijnej w formie online odbywają się co dwa miesiące.


IAR/dad

„Dwie narodowości, jeden dom”. Małżeństwa mieszane w Polsce

09.10.2021 18:04
Miłość nie zna granic, kiedy jednak małżonek - obcokrajowiec decyduje się zamieszkać w ojczyźnie współmałżonka, wiąże się to z konkretnymi wyzwaniami. „Przede wszystkim wcześniej lub później uwydatni się bariera językowa. Należy też pamiętać, że większość obowiązków formalnych, urzędowych, a na początku również codziennych, jak zakupy w lokalnej piekarni, spadną na osobę, która posługuje się językiem kraju, w którym małżeństwo mieszane zdecydowało się zamieszkać” - wyjaśnia Karolina Mears.

W Nowosybirsku przygotowania do 30. rocznicy odbudowy struktur Kościoła Katolickiego

09.10.2021 10:53
W Nowosybirsku rozpoczynają się uroczystości związane z 30. rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w Rosji. W 1991 roku święty Jan Paweł II, jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, podpisał dekret o ustanowieniu administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.

Wystawa Instytutu Pileckiego o Rafale Lemkinie w niemieckim Bochum

09.10.2021 13:42
W sobotę w Muzeum Historycznym Bochum odbędzie się wernisaż wystawy "Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa" przygotowanej przez Instytut Pileckiego we współpracy z Fritz Bauer Forum. Jednocześnie można będzie obejrzeć wystawę "Biblioteka Fritza Bauera. Najodważniejsza Biblioteka na świecie".