Redakcja Polska

Białoruś: ruszył proces blogera Eduarda Palczysa

06.12.2021 10:22
W Mińsku rozpoczął się proces Eduarda Palczysa. To znany białoruski bloger i więzień polityczny związany z opozycją. Eduard Palczys jest oskarżony między innymi o "organizację masowych zamieszek i wzywanie do działań szkodzących bezpieczeństwu państwowemu".
Eduard Palczys - zdjęcie z rosyjskiego aresztu
Eduard Palczys - zdjęcie z rosyjskiego aresztu FOT.: SPUTNIKIPOGROM.COM / znadniemna.pl

Rozprawa sądowa toczy się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia. 31-letni Eduard Palczys pochodzi z Lidy na zachodzie Białorusi. Został zatrzymany we wrześniu ubiegłego roku. Jest założycielem oświatowo-historycznego portalu "1863x.com", którego nazwa nawiązuje do daty rozpoczęcia powstania styczniowego.

W komunikatorze Telegram prowadził własny kanał, który czytało wielu Białorusinów związanych z ruchem protestu wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś opozycja areszt

Warsaw Summit. Fogiel: porozumienie konserwatywnych partii ma powstrzymać federalizację UE

05.12.2021 18:16
- Największym dowodem na współpracę z Rosją Putina jest Nord Stream 2. A kto go budował? Sojusznicy Pawła Grasia, podwładni Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej - powiedział, odnosząc się do negatywnych opinii opozycji dot. Warsaw Summit, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Brytyjscy żołnierze wesprą polskich funkcjonariuszy

05.12.2021 19:08
Brytyjscy żołnierze zapoznają się z zadaniami, które będą realizować na granicy polsko-białoruskiej - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przypomniał, żołnierze z Wielkiej Brytanii rozpoczną służbę 8 grudnia.