Redakcja Polska

W Ukrainie najbardziej potrzebne są leki i żywność

05.03.2022 13:01
W Mariupolu Rosjanie złamali zawieszenie broni. Tym samym uniemożliwili tworzenie korytarza humanitarnego.
Audio
  • Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynuje też pomoc humanitarną dla Ukrainy przesyłaną z innych krajów przez Polskę [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/DSNS

Podczas konferencji na terenie składnicy RARS w Niemcach w Lubelskiem mówił, że to strona ukraińska wskazuje nam jaka pomoc jest najbardziej potrzebna. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynuje też pomoc humanitarną dla Ukrainy przesyłaną z innych krajów przez Polskę. 

Przewodniczący w tym roku pracom OBWE szef polskiego MSZ Zbigniew Rau zwrócił się do Rosji o powstrzymanie się od ataków na ludność cywilną na Ukrainie. Zapowiedział również, że Polska będzie się konsekwentnie domagała ścigania i ukarania zbrodniarzy wojennych w związku z rosyjską agresją. Zbigniew Rau spotkał się w Rzeszowie z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem

Szef polskiego MSZ zaapelował też respektowanie zasad dotyczących tworzenia korytarzy humanitarnych. Zapowiedział też, że Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji.
Pierwszy korytarz humanitarny dla ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola miał powstać dziś. Według strony ukraińskiej, Rosjanie złamali warunki powstrzymania ognia i ewakuacja się nie udała.

W Mariupolu Rosjanie złamali zawieszenie broni. Tym samym uniemożliwili tworzenie korytarza humanitarnego. Korytarz miał umożliwić m.in. wywiezienie z miasta osób rannych. 

Rosja naruszyła ustalenia dotyczące korytarza humanitarnego w Mariupolu. Poinformowały o tym władze miasta. Jak czytamy - strona rosyjska nie dotrzymuje zawieszenia broni i kontynuuje ostrzały samego Mariupola i jego okolic. W związku z tym rada miasta zawiesza organizację korytarza humanitarnego. Mieszkańcy miasta proszeni są o powrót do miejsc ukrycia.

Wstrzymanie organizacji korytarza humanitarnego w Mariupolu i w Wołnowasze potwierdził szef ukraińskiej cywilno-wojskowej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Jak napisał - na trasie planowanych korytarzy humanitarnych trwają działania wojenne. 

Wcześniej ukraińskie władze informowały, że Rosjanie zobowiązali się do umożliwienia utworzenia korytarzy humanitarnych Mariupolu i Wołnowasze. To miasta od kilku dni oblężone i ostrzeliwane przez wojsko rosyjskie. Korytarze humanitarne miały umożliwić m.in. ewakuację rannych cywili i przywiezienie do miast lekarstw i produktów żywnościowych.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski przybyło prawie 800 tysięcy uchodźców uciekających przed wojną.

IAR/ks

Prezydent po rozmowie z Joe Bidenem: USA i NATO gwarantują bezpieczeństwo Polski

04.03.2022 22:44
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Politycy omówili sytuację na Ukrainie. - Stany Zjednoczone wraz z NATO gwarantują bezpieczeństwo Polski. Cały Sojusz Północnoatlantycki stoi twardo za nami - zapewnił prezydent na konferencji prasowej po rozmowie z przywódcą USA. 

Premier spotkał się z szefem amerykańskiej dyplomacji. Z delegacją Kongresu rozmawiał też Zbigniew Rau

05.03.2022 12:50
Szef polskiego rządu mówił, że jednym z tematów spotkania było zastąpienie importu nośników energii z Rosji ropą i gazem z innych kierunków.