Redakcja Polska

Ukraińskie wojska zatopiły flagowy rosyjski okręt "Moskwa". "To olbrzymi cios dla Rosji"

14.04.2022 08:07
Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę – pisze w czwartek portal CNN, cytując ekspertów.
Krążownik Moskwa jest flagowym okrętem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
Krążownik Moskwa jest flagowym okrętem rosyjskiej Floty CzarnomorskiejGregory Gus/ Shutterstock

"Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie" – powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

Również profesor badań nad wojną i strategią z King’s College w Londynie Alessio Patalano ocenił, że strata krążownika Moskwa byłaby "olbrzymim ciosem" dla Rosji.

"Okręty działają z dala od centrum uwagi publicznej i rzadko są tematem wiadomości. Ale są dużymi unoszącymi się na wodzie kawałkami terytorium państwowego i właśnie z tego powodu, gdy jeden jest stracony, bez mała okręt flagowy, uwypuklony zostaje przekaz polityczny i symboliczny, w dodatku do straty wojskowej" – powiedział Patalano.

Według rosyjskich mediów załoga krążownika Moskwa została ewakuowana z powodu pożaru, który doprowadził do wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane. Szef władz obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Maksym Marczenko poinformował natomiast, że to Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały okręt rakietami manewrującymi Neptun.

Z powodu sztormów na Morzu Czarnym, które przysłaniają obraz satelitarny, CNN nie była w stanie wizualnie potwierdzić, czy okręt został ostrzelany, ani w jakim jest obecnie stanie. Według analityków pożar na takim okręcie może doprowadzić do katastrofalnej eksplozji, która może go zatopić – podała amerykańska stacja.

Moskwa to flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Krążownik to ten sam rosyjski statek, który żądał poddania się od ukraińskich żołnierzy broniących Wyspy Żmijowej w końcu lutego i którzy usłyszeli od Ukraińców niecenzuralne słowa.

IAR/PAP/dad

Steinmeier niemile widziany w Kijowie. Media: taką reputację mają Niemcy na Ukrainie

13.04.2022 13:09
"Niepotrzebny afront", "blamaż Steinmeiera". "sygnał wyraźnie pokazujący, jaka jest obecnie reputacja Niemiec na Ukrainie", "Zełenski osłabia niemiecką solidarność z Ukrainą" - komentują w środę niemieckie media informację, że prezydent Ukrainy odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec.

Ukraiński politolog o wizycie prezydentów krajów bałtyckich w Kijowie: odważna i potrzebna

13.04.2022 15:16
Odważna i bardzo potrzebna - tak znany ukraiński politolog ocenia dzisiejszą wizytę prezydentów Polski i krajów bałtyckich w Kijowie. Wołodymyr Fesenko zaznacza jednocześnie, że jednym z głównych tematów rozmów będzie pomoc walczącej Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: to nie wojna, to terroryzm

13.04.2022 20:06
Prezydent Andrzej Duda porównał działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie do terroryzmu. Prezydent przebywa z wizytą na Ukrainie. Wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.