Redakcja Polska

Rosja masowo traci żołnierzy i sprzęt. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane

08.05.2022 13:52
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,5 tys. żołnierzy, 2741 pojazdów opancerzonych i 1130 czołgów, a także 199 samolotów i 156 śmigłowców.
Gdy wrócę, wszystko ci opowiem. Nie będziesz mogła w to uwierzyć. Nasi dowódcy nigdy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali tutaj na śmierć... Każą nam realizować takie zadania, że to się nie mieści w głowie. Oni są nienormalni - relacjonuje rosyjski wojskowy
"Gdy wrócę, wszystko ci opowiem. Nie będziesz mogła w to uwierzyć. Nasi dowódcy nigdy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali tutaj na śmierć... Każą nam realizować takie zadania, że to się nie mieści w głowie. Oni są nienormalni" - relacjonuje rosyjski wojskowyPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 28 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, dwa systemy przeciwlotnicze, siedem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 27 samochodów i cystern, jednostkę pływającą, 19 dronów i dwie rakiety manewrujące - zaznaczono w zestawieniu.

A od 24 lutego do 8 maja siły rosyjskie straciły łącznie 509 systemów artylerii, 179 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 86 systemów przeciwlotniczych, 1961 samochodów i cystern, 12 jednostek pływających, 360 dronów poziomu operacyjno-taktycznego i 92 rakiety manewrujące - napisano.

Dramatyczny los ukraińskich dzieci

Z kolei ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku wojny Rosjanie zabili co najmniej 225 dzieci, a 413 ranili. Najwięcej nieletnich ucierpiało w obwodzie donieckim - 139, kijowskim - 116 i charkowskim - 98.

W wyniku ostrzału miasta Prywilla w obwodzie ługańskim zginęło dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, a dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat zostały ranne.

Zbombardowano blisko 2000 szkół

Codzienne bombardowania i ostrzały ukraińskich miast oraz wsi przez rosyjskie siły zbrojne przyczyniły się do uszkodzenia w sumie 1635 placówek edukacyjnych, z czego 126 zostało całkowicie zniszczonych.

W ostatnich godzinach siły rosyjskie zrzuciły bombę na szkołę w miejscowości w obwodzie ługańskim. W budynku znajdowało się około 90 osób. Blisko 30 osób zostało już wyciągniętych spod gruzów. "60 osób zginęło według wstępnych danych w sobotę na skutek zrzucenia przez siły rosyjskie bomby na szkołę we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób" - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Niedziela jest 74 dniem wojny na Ukrainie. Wojska rosyjskie nieustannie prowadzą działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. W obwodzie charkowskim próbują bronić swych pozycji przed ukraińskim kontratakiem i wzmacniają siły pod Iziumem - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


PAP/ho

Według ukraińskiego sztabu zniszczono już ponad tysiąc rosyjskich czołgów

07.05.2022 14:39
Choć dane podawane przez stronę ukraińską bywają określane jako zawyżone, to według ekspertów nie ma wątpliwości, że strona rosyjska ponosi duże straty.

"Prezydent Putin próbuje zakłamywać historię". Antony Blinken o 77. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami

08.05.2022 09:21
Amerykański sekretarz stanu: w związku z wojną na Ukrainie musimy być bardziej zdecydowani w stawianiu oporu tym, którzy próbują manipulować pamięcią historyczną w celu realizacji własnych ambicji.

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: każde zło zawsze kończy tak samo

08.05.2022 12:46
W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "wypowiedzenie wojny przez Rosję niczego dla Ukrainy nie zmieni, bo walczy już ona osiem lat". Z kolei w wideo opublikowanym na Facebooku podkreśla, że "każde zło zawsze kończy się tak samo, czyli nadchodzi jego kres".