Redakcja Polska

Według ukraińskiego sztabu zniszczono już ponad tysiąc rosyjskich czołgów

07.05.2022 14:39
Choć dane podawane przez stronę ukraińską bywają określane jako zawyżone, to według ekspertów nie ma wątpliwości, że strona rosyjska ponosi duże straty.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o stratach, jakie rosyjskie wojsko ponosi w Ukrainie. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Rosyjski czołg T-72 zniszczony w Ukrainie
Rosyjski czołg T-72 zniszczony w UkrainieMvs.gov.ua (źr. wikipedia.org) CC BY 4.0

Ukraińska armia kilka dni temu informowała o zniszczeniu ponad tysiąca rosyjskich czołgów. Do chwili obecnej deklarowana liczba zauważalnie wzrosła.

Eksperci wskazują na różne powody olbrzymich strat, które notuje Rosja. W pierwszych tygodniach wojny mówiono o dowodzeniu opartym na błędnych założeniach i nieprecyzyjnych dany wywiadowczych, a także niedoszacowaniu woli walki przeciwnika. Sporą rolę odegrały też przeciwności związane z terenem i pogodą.

Obecnie zwraca się uwagę na nasycenie ukraińskich wojsk bronią przeciwpancerną, a także na sprawność działań ukraińskiej artylerii. Jednym z atutów ukraińskich wojsk jest także pomysłowość w wykorzystaniu konwencjonalnego uzbrojenia w połączeniu z nowoczesnej techniki.

Liczba zniszczonych rosyjskich czołgów wciąż rośnie, do czego w kolejnych tygodniach przysłuży się najprawdopodobniej ciężkie uzbrojenie, które trafiło na Ukrainę z Zachodu.

O pancernym wymiarze starć na Ukrainie, z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl, rozmawiał Przemysław Pawełek.


Andrzej Duda w litewskiej telewizji: w przypadku jakiegokolwiek ataku wszyscy stanęlibyśmy do walki

06.05.2022 07:39
Prezydent powiedział, że Ukraińcy pokazali całemu światu, że są gotowi oddać życie za swoje państwo. Andrzej Duda został zapytany też o groźby ze strony Rosji wobec Polski i krajów bałtyckich.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego: nigdy przedtem nie byliśmy tak zjednoczeni, Putin się przeliczył

06.05.2022 18:30
Roberta Metsola, podczas florenckiej konferencji o stanie Unii Europejskiej, powiedziała, że Wspólnota nigdy nie była tak silna i zjednoczona jak obecnie.

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Iranu

07.05.2022 08:31
Tematy rozmów z władzami w Teheranie to agresja Rosji na Ukrainę oraz współpraca dwustronna, w tym gospodarcza i kulturalna. Minister Zbigniew Rau odda również hołd Polakom spoczywającym na irańskiej ziemi.