Redakcja Polska

Piotr Gliński: cały świat mówi o tym, że Polska w trudnych czasach zdaje egzamin

19.06.2022 15:22
Podczas uroczystości 800-lecia istnienia Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy (pow. krakowski) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wskazał, że cały świat mówi o tym, że Polska w tych trudnych czasach zdaje egzamin. - Zdaje go dzięki krzyżowi, chrześcijaństwu i takim parafiom jak tu - dodał. 
Piotr Gliński: cały świat mówi o tym, że Polska w trudnych czasach zdaje egzamin
Piotr Gliński: cały świat mówi o tym, że Polska w trudnych czasach zdaje egzaminPAP/Art Service 2

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii, wygłoszonej podczas niedzielnej mszy św., odprawionej z okazji rocznicy podkreślił, że kiedy 800 lat temu w Lubierzycy wznoszono kościół, uczyniono to na wielkiej akcji ewangelizacyjnej całego polskiego narodu. - Nadano mu tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego, bo chciano pokazać także tu, w Luborzycy, że krzyż jest najważniejszy i najświętszy. W nim tylko możemy pokładać nadzieję - zaznaczył.

Hierarcha podziękował wszystkim tym, którzy przez setki lat przyczynili się do rozwoju parafii i zadbali, by wspólnota wiernych trwała do dzisiaj. - Dziękujemy za ich wiarę, miłość, nadzieję; za te wspaniałe, fundamentalne cnoty wiary chrześcijańskiej, które były tutaj przekazywane z pokolenia na pokolenie jako najdroższy skarb i najdroższa świętość - podkreślił arcybiskup.

"Krzyż jest symbolem tego piękna i trudu"

Z kolei Piotr Gliński zwrócił uwagę na wyzwania, z jakimi wiąże się wyznawanie chrześcijaństwa - jako religii pięknej, ale zarazem trudnej. - Krzyż jest symbolem tego piękna i trudu, bo całe nasze życie, kiedy staramy się być dobrymi ludźmi, właśnie na tym polega: na rozpięciu pomiędzy dobrem a złem, poświęceniem a upadkiem - wskazał.

Jak podkreślił, przykład luborzyckiej parafii pokazuje, że przez osiem wieków można żyć we wspólnocie, która stara się być przykładem takiej postawy. Zdaniem wicepremiera stanowi to wielką siłę, która pozwala nam odpowiadać na wyzwania współczesności. - Jestem ministrem kultury i zawsze zdawałem sobie sprawę z tego, że świat współczesny jest światem wielkiego kryzysu kultury. Ale ten kryzys jest wyzwaniem wobec którego musimy zawsze zaświadczać i starać się go przełamywać - powiedział Piotr Gliński.

"Cały świat mówi o tym, że Polska w tych trudnych czasach zdaje egzamin"

Zdaniem wicepremiera, "krzyż i chrześcijaństwo, takie wielosetletnie parafie i wspólnoty są naszą siłą na drodze, żeby starać się trochę poprawiać świat". Nawiązując do aktualnej sytuacji minister pokreślił, że wśród wielu wyzwań znajduje się też "wielkie wyzwanie za naszą wschodnią granicą". - To wielkie błogosławieństwo i łaska w tej parafii - że potrafimy sprostać temu wyzwaniu, jako parafianie, jako cała Polska, ale też indywidualnie podjąć je i zdać egzamin - wskazał minister kultury. - Cały świat mówi o tym, że Polska w tych trudnych czasach zdaje egzamin. Zdaje dzięki krzyżowi, chrześcijaństwu i takim parafiom jak tu, u państwa - trwającej przez osiem setek lat - dodał wicepremier.

W mszy św. wzięli też udział wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i przedstawiciele władz regionalnych. Po nabożeństwie rozpoczął się piknik rodzinny.

Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy ufundowana została w 1222 r. przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Od 1405 r. była to parafia uniwersytecka, co oznaczało, że - zgodnie z testamentem św. Jadwigi Królowej - jej proboszczem mógł zostać tylko doktor prawa kanonicznego Uniwersytetu Krakowskiego.

Należący do parafii kościół - pierwotnie drewniany, a obecnie murowany - pochodzi z ok. 1433 r. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków sztuki sakralnej, a wśród nich pochodząca z przełomu XII i XIII w. antaba, monstrancja z roku ok. 1460/1470 oraz wiele cennych kielichów mszalnych, przechowywanych w kościelnym skarbcu.

800-lecie parafii obchodzone jest przez dwa miesiące. W ramach rocznicy zorganizowany został cykl wykładów poświęconych jej historii, a prowadzonych przez naukowców i historyków.PAP/PR24/dad

W Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych rosyjskich pojazdów pancernych

19.06.2022 13:29
W Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych, spalonych rosyjskich pojazdów pancernych – powiedział w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Zapowiedział, że później będzie ją można obejrzeć także w Madrycie czy Lizbonie.

Boris Johnson: jeśli Rosja wygra, nikt na świecie nie będzie bezpieczny

19.06.2022 14:24
Musimy się przygotować na długą wojnę na Ukrainie i zapewnić temu krajowi przetrwanie, bo jeśli Rosja utrzymałaby okupowane tereny, żaden kraj na świecie nie mógłby się czuć bezpieczny - napisał brytyjski premier Boris Johnson w tekście dla "The Sunday Times".

W Japonii promowano polską kulturę, kuchnię i turystykę. Zakończył się Festiwal Polski w Tokio

19.06.2022 17:30
Zakończył się Festiwal Polski w Tokio - to największa w Japonii impreza promująca polska kulturę, kuchnię i turystykę. Swoje oferty zaprezentowali importerzy, producenci i sprzedawcy polskich produktów w Japonii. Odwiedzający mieli okazję zetknąć się z kulturą polską oraz dowiedzieć się jak pomoc dotkniętym wojna mieszkańcom Ukrainy. Festiwal Polski zorganizowany został w ramach programu "Dni Dziedzictwa Polskiego".