Redakcja Polska

Corriere della Sera: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

26.06.2022 12:28
Gazeta zarzuca włoskim elitom milczenie w sprawie ludobójstwa, którego Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie.
Audio
  • Corriere della Sera: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie [posłuchaj]
Rosyjski jeniec wyznał, że żołnierze byli zmuszani do podpisywania oświadczeń, że będą zabijać cywilów na Ukrainie
Rosyjski jeniec wyznał, że żołnierze byli zmuszani do podpisywania oświadczeń, że będą zabijać cywilów na UkrainiePAP/Abaca/AA/ABACA

Komentator najbardziej poczytnego włoskiego dziennika Ernesto Galli della Loggia zatytułował swój tekst "Włosi, pokój i milczenie". Komentarz rozpoczyna się od pytania: Czy znajdzie się jakiś włoski intelektualista, znany aktor, naukowiec czy prałat, który nazwie to, co władze Rosji robią na Ukrainie po imieniu? Autor ocenia, że podobnych zbrodni dopuszczali się przedtem jedynie Hitler i Stalin. 

Pisze, że Rosja na okupowanych terytoriach Ukrainy prowadzi brutalną akcję ludobójstwa i pozbawiania Ukraińców tożsamości narodowej. Wspomina o wywózce 300 tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji, mordowaniu i aresztowaniu cywili, a także wycofywaniu ukraińskich podręczników szkolnych i likwidacji ukraińskich mediów.

Wskazuje, że identyczną politykę prowadziły nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce. Piętnuje szczególnie tych Włochów, którzy przy każdej okazji deklarują, że są antyfaszystami, ale w sprawie rosyjskiego ludobójstwa na Ukrainie milczą.

IAR/ks

Polskie reakcje na usunięcie polskich flag z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 17:13
Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim.

W Bawarii szczyt G7 z udziałem prezydentów USA i Ukrainy

26.06.2022 09:28
Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7.

Szef BBN Paweł Soloch o oczekiwaniach wobec szczytu NATO

26.06.2022 12:26
Uznanie Rosji jako państwa, które stanowi zagrożenie oraz nowa koncepcja strategiczna NATO. To najważniejsze obszary, które sojuszniczy Paktu Północnoatlantyckiego powinni omówić na najbliższym szczycie NATO w Madrycie - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.