Redakcja Polska

Trwa 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Organizatorem ONZ

28.06.2022 16:00
Na 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach zarejestrowało się ponad 22 tysiące osób z ponad 170 krajów - większość z nich bierze udział w wydarzeniu stacjonarnie. Ta największa konferencja dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast po raz pierwszy została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • W Katowicach trwa 11. Światowe Forum Miejskie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W Katowicach otwarcie Światowego Forum Miejskiego z udziałem premiera
W Katowicach otwarcie Światowego Forum Miejskiego z udziałem premieraTwitter/@MedMezghani

Organizatorzy z ONZ zwracają uwagę, że wydarzenie odbywa się w nadzwyczajnym momencie - podczas klimatycznego stanu zagrożenia, po pandemii i w trakcie wojny na Ukrainie. Z tego względu - jak mówiła dyrektor wykonawcza agendy ONZ do spraw urbanizacji i osiedli miejskich - UN-Habitat - Maimunah Mohd Sharif - program tegorocznego forum zwiera nadzwyczajne tematy dyskusji - to między innymi kwestie dotyczące uchodźców, kryzysu klimatycznego, pandemii i społecznych napięć.

Dyrektor oceniła, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach "jest odpowiednim miejscem do takich dyskusji". "Zostało wybudowane na terenie dawnej kopalni węgla i jest symbolem tego, w jaki sposób miasto może ewoluować z głównego centrum przemysłowego opierającego się na węglu i stali do innowacyjnego miasta, z którym mamy do czynienia dziś, w wymiarze technologii i zielonej gospodarki" - wyjaśniła.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że dla uczestników przygotowano różne formaty spotkań. "Od takich małych, kilkuosobowych, do dużych, okrągłych stołów, podczas których będziemy dyskutować o sprawach dla nas najważniejszych, najistotniejszych" - dodał.

Szef resortu przypomniał, że na prośbę Polski do programu wydarzenia dodano temat wojny na Ukrainie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że po raz pierwszy w historii forum jest organizowane w formie hybrydowej. Ponadto - jak zaznaczyła - wydarzenie w Polsce jest najbardziej dostępne ze wszystkich organizowanych do tej pory Światowych Forów Miejskich. Doprecyzowała, że chodzi między innymi o usuwanie barier architektonicznych, by osoby z niepełnosprawnościami mogły poruszać się swobodnie po Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a osoby niewidome korzystały ze znaczników na podłożu i aplikacji w telefonie, która doprowadzi ich do konkretnego miejsca. "I najważniejsze - mamy dyskusje, mamy debatę z i o osobach z niepełnosprawnościami" - podkreśliła wiceminister.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsza międzynarodowa konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju miast. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Uczestnicy omawiają takie tematy jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, a także bezpieczeństwo i kwestie uchodźców.

11. Światowe Forum Miejskie potrwa do czwartku.


IAR/PP

Zobacz więcej na temat: ONZ Katowice miasto

Kolejna rosyjska zbrodnia na Ukrainie. Zbombardowali centrum handlowe

28.06.2022 11:00
Rosyjskie rakiety spadły na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku. Obiekt nie miał jakiegokolwiek znaczenia militarnego a atak na niego miał przynieść jak największą liczbę ofiar wśród cywili - zaznaczają ukraińskie władze. W momencie ataku w centrum znajdowało się ponad 1000 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 18 - poinformowała we wtorek rano na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Doniesienia o 18 zabitych przekazał też szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

Rosjanie bezpowrotnie niszczą archeologiczne dziedzictwo Krymu

28.06.2022 12:52
Na okupowanym Krymie Rosjanie bezpowrotnie niszczą jego archeologiczną spuściznę, w tym grobowce Chersonezu Taurydzkiego, antycznej greckiej kolonii - poinformował Ukrinform.

Zełenski po rozmowie z szefem NATO: Ukraina potrzebuje nowoczesnych systemów rakietowych

28.06.2022 13:39
Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowie zostały skoordynowane stanowiska przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.