Redakcja Polska

Zełenski po rozmowie z szefem NATO: Ukraina potrzebuje nowoczesnych systemów rakietowych

28.06.2022 13:39
Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowie zostały skoordynowane stanowiska przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.
Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał przed szczytem Sojuszu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim
Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał przed szczytem Sojuszu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem ZełenskimPAP/EPA/OLIVIER HOSLET & PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy został zaproszony do udziału w spotkaniu. "Podkreśliłem, jak ważne są dla Ukrainy nowoczesne systemy rakietowe do obrony przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jens Stoltenberg napisał po rozmowie z ukraińskim przywódcą, że podczas szczytu Sojusz wzmocni wsparcie dla Ukrainy, teraz i długofalowo. Nazwał Ukrainę "bliskim sojusznikiem" NATO.

Wołodymyr Zełenski apeluje o dostawy broni

Do kwestii wsparcia Ukrainy bronią Zełenski odniósł się też w swoim codziennym wystąpieniu wideo opublikowanym w poniedziałek. Podkreślił, że jego kraj potrzebuje potężnej obrony przeciwlotniczej - nowoczesnej, w pełni skutecznej, która może zapewnić pełną ochronę przed rosyjskimi pociskami. 

- Rozmawiamy o tym każdego dnia z naszymi sojusznikami. Jest już kilka umów. Nasi partnerzy muszą działać szybciej, jeśli naprawdę są naszymi partnerami, a nie obserwatorami. Opóźnienia w przekazywaniu broni naszemu państwu i wszelkie ograniczenia są w rzeczywistości zaproszeniem dla Rosji do kolejnych i jeszcze kolejnych uderzeń. Okupantów - tych terrorystów - trzeba pokonać z całą mocą, aby nie myśleli, że mogą wywierać presję i kogoś ograć - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

IAR/ho

W Rosji chcą brać na wojnę chłopców zaraz po ukończeniu szkoły

27.06.2022 09:02
Rosyjski parlament pracuje nad ustawą znoszącą ograniczenia w naborze do kontraktowej służby wojskowej

Kolejna rosyjska zbrodnia na Ukrainie. Zbombardowali centrum handlowe

28.06.2022 11:00
Rosyjskie rakiety spadły na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku. Obiekt nie miał jakiegokolwiek znaczenia militarnego a atak na niego miał przynieść jak największą liczbę ofiar wśród cywili - zaznaczają ukraińskie władze. W momencie ataku w centrum znajdowało się ponad 1000 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 18 - poinformowała we wtorek rano na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Doniesienia o 18 zabitych przekazał też szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

Rosjanie bezpowrotnie niszczą archeologiczne dziedzictwo Krymu

28.06.2022 12:52
Na okupowanym Krymie Rosjanie bezpowrotnie niszczą jego archeologiczną spuściznę, w tym grobowce Chersonezu Taurydzkiego, antycznej greckiej kolonii - poinformował Ukrinform.