Redakcja Polska

Rosjanie bezpowrotnie niszczą archeologiczne dziedzictwo Krymu

28.06.2022 12:52
Na okupowanym Krymie Rosjanie bezpowrotnie niszczą jego archeologiczną spuściznę, w tym grobowce Chersonezu Taurydzkiego, antycznej greckiej kolonii - poinformował Ukrinform.
Chersonez Taurydzki
Chersonez Taurydzki Źródło fot.: Twitter/Euromaidan Press @EuromaidanPress ·

W okupowanym Sewastopolu zabudowywany jest zamiejski fragment cmentarza Chersonezu Taurydzkiego, znajdujący się na miejscu zwanym Dziewiczą Górką - napisał Ukrinform, powołując się na portal qirim.news.

Miejsce pochówków pierwszych męczenników chrześcijańskich, gdzie odkryto co najmniej pięć krypt, Rosjanie zamienili w plac budowy. Ciężki sprzęt uszkodził już kilka stanowisk archeologicznych. Została z nich tylko sterta kamieni, równana przez koparkę pod przyszłą zabudowę. Jedno z miejsc pochówku cudem zostało nietknięte. Pracownicy muzeum archeologicznego "Chersonez Taurydzki" znaleźli tam nietknięte szczątki.

Jeden z grobowców był w równie dobrym stanie, dopóki łyżka koparki nie przecięła go na pół. Konserwator zabytków Anatolij Tumanow, który był świadkiem zdarzenia, powiedział: "23 czerwca zobaczyłem koparkę, która niszczyła dziedzictwo historyczne. Oficjalnie terytorium to nie znajduje się na terenie cmentarza Chersonezu, ale de facto jest jego przedłużeniem. W żadnym wypadku inwestor budowlany nie ma prawa rozpoczynać budowy bez przeprowadzenia badań archeologicznych" - napisał portal.

Chersonez Taurydzki na Krymie

Chersonez Taurydzki to antyczne miasto greckie na Krymie. Jest to także starożytna nazwa całego Półwyspu Krymskiego. Był miejscem przyjęcia chrztu w 988 roku przez księcia ruskiego Włodzimierza I Wielkiego, czyli symbolicznego chrztu Rusi. Ruiny miasta znajdują się obecnie w granicach administracyjnych Sewastopola. W 2013 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ukrinform przypomniał również, że to nie pierwszy przypadek, gdy Rosjanie na okupowanym Krymie niszczą dziedzictwo historyczne. Podczas budowy trasy „Tauryda” Rosjanie bezpowrotnie zniszczyli setki tysięcy artefaktów – powiedziała w poniedziałek prawniczka Regionalnego Centrum Praw Człowieka, Daryna Pidhorna, autorka prezentacji "Krym bez zasad: okupowana własność". „Podczas budowania tej trasy zryto niezliczoną ilość starożytnych zabytków archeologicznych, na przykład nekropolię „Kirk Azizler” (Czterdziestu świętych), scytyjskie miasto „Kermen burun” (Forteca na skale) i wiele innych. Podczas wszystkich wykopalisk, które prowadzone były pod egidą rosyjskiego ministerstwa kultury, Rosyjskiej Akademii Nauk i Ermitażu, wykopano dość dużo artefaktów. Zostały wywiezione z Krymu albo zniszczone. Podczas wykopalisk wiele pamiątek zostało bezpowrotnie zniszczonych (...) Wiele fragmentów dziedzictwa zostało pokryte asfaltem przy budowie trasy „Tauryda”. Z kolei podczas budowy obiektów wojskowych na Krymie zniszczono świątynie, znajdujące się na terenie baz wojskowych albo w ich pobliżu; zniszczono również znaleziska archeologiczne datowane na okres imperiów bizantyjskiego i osmańskiego" - powiedziała Pidhorna, cytowana przez Ukrinform.

Według UNESCO od początku wojny na Ukrainie Rosjanie zniszczyli ponad 150 obiektów kultury, w tym ponad 70 obiektów kultu.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja wojna na Ukrainie

Starożytna Marea i jej tajemnice. Spotkanie z prof. Tomaszem Derdą z Uniwersytetu Warszawskiego

24.06.2022 18:32
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.

Ukraiński prezydent do uczestników Festiwalu Glastonbury: "nieście prawdę o wojnie"

24.06.2022 18:21
"Nieście prawdę o wojnie" - to apel prezydenta Ukrainy do uczestników słynnego festiwalu rockowego Glastonbury. Wołodymir Zełeński niespodziewanie przemówił do fanów muzyki z telebimu

"Niezwyciężona armia". Wystawa zniszczonych rosyjskich czołgów w Warszawie

27.06.2022 13:00
- Wiele środowisk twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że trzeba się za wszelką cenę się z Rosją porozumieć. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu pokazuje, że Rosjan można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie.