Redakcja Polska

Rosja chce wysłać na wojnę dzieci donieckich separatystów. W notatkach wojskowych nazwano je "mięsem"

02.07.2022 16:50
Rosja chce wysyłać na wojnę młodych ludzi z okupowanych miejscowości Donbasu. Jak napisał internetowy serwis "Możem Objasnit", przeciwko takim planom zbuntowali się rodzice uczniów jednej ze szkół w Doniecku. 
Audio
  • Dzieci separatystów wcielane po szkole do rosyjskiej armii. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).
Protest rodziców, którzy odkryli, że ich dzieci określane są mianem armatniego mięsa
Protest rodziców, którzy odkryli, że ich dzieci określane są mianem armatniego mięsaTelegram/"Możem objasnic"

Wcześniej ukraińska administracja wojskowa obwodu ługańskiego alarmowała, że Rosjanie organizują łapanki na mężczyzn i wcielają ich do sił samoobrony samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Według serwisu internetowego "Możem Objasnit" w Doniecku separatyści z samozwańczych władz chcieli wcielić do armii tegorocznych absolwentów miejscowego uniwersytetu. W proteście rodzice zorganizowali wiec przed gmachem resortu.

Serwis "Możem Objasnit" podał, że na terenach okupowanych przez Rosjan coraz więcej ludzi otwarcie wyraża niezadowolenie w związku z przymusowym wcielaniem do wojska.

Rosyjskie media niezależne przypominają, że tak zwana "cicha mobilizacja" w separatystycznych regionach Donbasu trwa od kilku miesięcy.


Posłuchaj
00:45 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).mp3 Dzieci separatystów wcielane po szkole do rosyjskiej armii. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Dziennikarze niezależnych mediów dotarli do notatek jednego z dowódców nowo utworzonego batalionu, w którym oficer napisał, że studenci pierwszego i drugiego roku będą ochraniać magazyny amunicji i systemy obrony powietrznej, a studenci trzeciego i czwartego pójdą bezpośrednio na front.

Studenci byli też określeni w tych notatkach jako "mięso" (armatnie).


IAR/dad

Szczyt NATO. Macierewicz: Rosja została potraktowana tak, jak Niemcy hitlerowskie

30.06.2022 21:12
- Rosja została potraktowana tak, jak Niemcy hitlerowskie i to jest właściwa definicja sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj świat i w jakiej się znalazło NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, komentując ustalenia szczytu NATO w Madrycie. 

Dotkliwe straty Rosjan. Ukraiński sztab opublikował nowy raport

02.07.2022 09:27
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 870 żołnierzy, w tym około 120 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.