Redakcja Polska

Wstrząsające doniesienia z Mariupola. Ponad 10 tys. mieszkańców jest więzionych i torturowanych przez Rosjan

02.07.2022 18:47
Ponad 10 tys. mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola w obwodzie donieckim Ukrainy znajduje się w więzieniach separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej - poinformowała rada miejska Mariupola na Telegramie. Dodano, że więzieni są torturowani i głodzeni.
Tysiące mieszkańców Mariupola jest więzionych przez Rosjan i poddawanych torturom - alarmują władze miasta
Tysiące mieszkańców Mariupola jest więzionych przez Rosjan i poddawanych torturom - alarmują władze miastaShutterstock.com / Vladys Creator

Rada podała, że wiadomo o czterech więzieniach, w których osadzeni zostali mieszkańcy Mariupola: dwóch w Jełeniwce i jednym w Makijiwce, zaś czwarte to areszt śledczy w Doniecku.

Według informacji uzyskanych przez radę ludzie przetrzymywani są w straszliwych warunkach. "Po 10 osób jest zamkniętych w ciasnych celach 2 na 3 metry. Mieszkańcy Mariupola prawie nie dostają wody ani jedzenia. Nie są wypuszczani na zewnątrz. Nie mają żadnego dostępu do normalnej pomocy medycznej i są poddawani różnym torturom, od psychicznych po fizyczne" - podkreśliła rada. 

Apel do Czerwonego Krzyża

Okupanci stworzyli prawdziwe warunki obozów koncentracyjnych, w których spokojni mieszkańcy Mariupola zmuszeni są przetrwać - napisano w komunikacie rady.

- Wzywam Międzynarodowy Czerwony Krzyż i ONZ do zwrócenia uwagi na nielegalne przetrzymywanie cywilów, użycia wszystkich możliwych narzędzi, aby uzyskać listy więźniów, wyegzekwowania tego, by zapewnić im godziwe warunki życia, i do działań na rzecz uwolnienia każdego mieszkańca Mariupola – apelował mer miasta Mariupola Wadym Bojczenko.


IAR/PAP/dad

Szczyt NATO. Macierewicz: Rosja została potraktowana tak, jak Niemcy hitlerowskie

30.06.2022 21:12
- Rosja została potraktowana tak, jak Niemcy hitlerowskie i to jest właściwa definicja sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj świat i w jakiej się znalazło NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, komentując ustalenia szczytu NATO w Madrycie. 

Dotkliwe straty Rosjan. Ukraiński sztab opublikował nowy raport

02.07.2022 09:27
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 870 żołnierzy, w tym około 120 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak w ułamku sekundy Rosja traci sprzęt wart 15 mln dolarów? Do sieci trafiło nagranie

02.07.2022 12:04
Rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko rakietowy Pancyr-S1 w ciągu sekundy stał się tylko mglistym wspomnieniem. Siły zbrojne Ukrainy opublikowały w mediach społecznościowych filmik ukazujący, jak rozprawiają się z tym niezwykle drogim sprzętem.