Redakcja Polska

Duża grupa cudzoziemców próbowała przedostać się z Białorusi do Polski

14.07.2022 14:25
30 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Duża grupa migrantów przeszła przez płyciznę na rzece Świsłocz.
Zapora na granicy polsko-białoruskiej służby ochroną przed nielegalną migracją
Zapora na granicy polsko-białoruskiej służby ochroną przed nielegalną migracjątwitter.com/Straz_Graniczna

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wszystkie osoby zostały zatrzymane. SG poinformowała m. in o dużej 21-osobowej grupie mężczyzn, obywateli Jemenu, Egiptu i Syrii, którzy przeszli na stronę polską przez płyciznę na rzece Świsłocz. "Cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Rosji" - podała SG.

Budowa stalowej zapory na granicy ma zakończyć się do połowy lipca. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.


IAR/PAP/dad

Rosyjski atak rakietowy na Winnicę. Ofiary to głównie cywile, w tym dzieci

14.07.2022 13:24
W rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską Winnicę zginęło 20 osób, w tym troje dzieci, a rannych jest 90 - z czego 50 ma ciężkie obrażenia. Dwie rosyjskie rakiety trafiły w parking i budynek w centrum miasta - spłonęło około 25 pojazdów, a budynek został poważnie uszkodzony. Znajdowały się w nim między innymi pomieszczenia biurowe i centrum medyczne.

Na Łotwie zostaną zdemontowane pomniki sowieckie

14.07.2022 13:52
Łotewski rząd poparł demontaż m.in. obiektów gloryfikujących reżimy sowiecki oraz nazistowski. Na liście znalazło się blisko 70 obiektów.

Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules dla Sił Powietrznych RP

14.07.2022 15:15
Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych  oświadczył w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.