Redakcja Polska

Brytyjski wywiad wojskowy: Rosjanie prawdopodobnie używają min przeciwpiechotnych na Ukrainie

08.08.2022 09:43
Rosja najprawdopodobniej rozmieszcza wzdłuż swych linii obronnych w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, miny przeciwpiechotne, w tym pochodzące z sowieckich zapasów PFM-1 i PFM-1S, które stanowią duże zagrożenie dla ludności cywilnej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Wojna na Ukrainie. Saperzy: siły rosyjskie używają min z czujnikami ruchu
Wojna na Ukrainie. Saperzy: siły rosyjskie używają min z czujnikami ruchuPAP/Pavlo_Bagmut/UKRINFORM

"Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja rozmieszcza miny przeciwpiechotne w celu ochrony i powstrzymania swobody ruchu wzdłuż swoich linii obronnych w Donbasie. Miny te mają potencjał do powodowania dużej liczby ofiar zarówno wśród wojska, jak i lokalnej ludności cywilnej. W Doniecku i Kramatorsku Rosja najprawdopodobniej próbowała zastosować rozrzucane miny przeciwpiechotne PFM-1 i PFM-1S. Powszechnie nazywana „miną motylkową” seria PFM-1 jest głęboko kontrowersyjną, niewyszukaną bronią - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"PFM-1 były używane z niszczącym skutkiem w wojnie sowiecko-afgańskiej, gdzie jak się uważa, okaleczyły dużą liczbę dzieci, które myliły je z zabawkami. Jest bardzo prawdopodobne, że sowieckie zapasy używane przez Rosję uległy z czasem degradacji i są obecnie wysoce zawodne i nieprzewidywalne. Stanowi to zagrożenie zarówno dla miejscowej ludności, jak i dla humanitarnych operacji rozminowywania" - dodano.

IAR/PAP/dad

Prezydent Zełenski: potrzebne są sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

07.08.2022 16:03
Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Portal Polskiego Radia zablokowany na Białorusi. "Łukaszenka odcina ludzi od świata"

07.08.2022 16:36
Na Białorusi zablokowano dostęp do portalu Polskiego Radia polskieradio.pl. Pod koniec lipca reżimowe władze w Mińsku uznały portal Polskiego Radia za "ekstremistyczny". Materiały białoruskiej służby Polskiego Radia są dostępne na Białorusi przez VPN, a także na falach radiowych.

Ukraina: Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową

08.08.2022 13:50
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową. Takie dane przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca.