Redakcja Polska

Pierwsze polskie bociany wyruszyły już w podróż do Afryki

20.08.2022 14:16
Pierwsze bociany wyruszyły już w podróż do Afryki. Nadajniki założone ptakom przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wskazują, że pierwsze ptaki doleciały do Turcji. Ornitolog, profesor Piotr Tryjanowski, przewiduje, że główna fala odlotów czeka nas mniej więcej za dziesięć dni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne shutterstock.com/Smit

W tym roku odloty rozpoczęły się nieco wcześniej, wpływ na to ma susza oraz brak dostępu do żerowisk. Bociany licznie gromadzą się w miejscach w których mogą znaleźć pożywienie a ich wspólne żerowanie może być brane za przygotowanie się do odlotu. - Bociany są po prostu lepiej widoczne - mówi profesor Piotr Tryjanowski. - Te sejmiki są większe i skoncentrowane w pojedynczych punktach. Główną przyczyną jest susza. Tam gdzie są jeszcze skoszone wilgotne łąki jedzenia jest więcej - zaznacza profesor Tryjanowski.

Bocianie "sejmiki" są sygnałem zbliżającej się jesieni. Ptaki gromadzą się w grupach w których następnie wylatują na zimowisko. - Takie spotkania pełnią również ważną funkcje towarzyską, stąd nazwa sejmik - mówi profesor Tryjanowski. - Koledzy dolatują po drodze, trzeba chwilę pogadać, spotkać się. Mlode uczą się od starszych jak i dokąd lecieć. To takie szkolenie BHP - dodaje profesor.

Polskie bociany w drodze do Afryki pokonują nawet 10 tysięcy kilometrów. Lecą wzdłuż wybrzeży korzystając z kominów termicznych, które pozwalają im osiągać duże wysokości. Ich celem jest Afryka, niektóre ptaki z Polski dolatują na zimowisko nawet do RPA.

Pierwsze bociany wrócą do nas w marcu.

IAR/dad

Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

20.08.2022 11:59
Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o "korytarzu zbożowym", osiągniętym przy mediacji ONZ. Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna.

Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka ekumeniczna do Wilna. Znowu omija Białoruś

20.08.2022 12:18
Ponad trzysta osób wyruszyło w sobotę rano z Białegostoku w 30. ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. W związku z sytuacją międzynarodową pątnicy nie idą przez Białoruś, a na granicę z Litwą dotrą autokarami.