Redakcja Polska

Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

20.08.2022 11:59
Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o "korytarzu zbożowym", osiągniętym przy mediacji ONZ. Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna.
Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża
Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zbożaShutterstock/Mokshin Aleksandr

Niezależny ukraiński deputowany Serhij Labaziuk poinformował, że dotychczas 25 statków przewiozło już 560 tysięcy ton ładunku, a w porównaniu z przedwojennymi transportami, nie jest to duża liczba. "560 tysięcy ton to wyjątkowo mało jeśli weźmiemy taką liczbę z okresu przedwojennego. Ale jeśli porównamy to z tym, co wysłaliśmy w pierwszych dwóch tygodniach, to ten korytarz jest dla nas niezwykle ważny. Istotne jest, żeby zboże było eksportowane, przede wszystkim to, które dziś znajduje się na południu naszego kraju. Przewóz koleją czy transportem drogowym produktów rolnych przez naszych rolników jest dzisiaj niezwykle trudny i kosztowny"- powiedział Serhij Labaziuk.

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubakow poinformował, że w trzech portach Morza Czarnego: Odessie, Czarnomorsku, jest ładowanych kolejnych siedem statków, które wywiozą ukraińskie produkty rolne korzystając z "korytarza zbożowego". Zawiozą one ziarno, kukurydzę i olej słonecznikowy do Francji, Sudanu, Turcji i Holandii.W końcu lipca ukraińskie porty zostały odblokowane na mocy porozumienia zawartego przez Kijów i Moskwę, przy współudziale Turcji i ONZ.

IAR/dad

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

20.08.2022 08:47
- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".

Amerykanie coraz chętniej kupują polskie okna. Eksport wzrósł dwukrotnie

20.08.2022 09:28
Wartość eksportu okien i drzwi z Polski do Stanów Zjednoczonych zwiększyła się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku o 106 proc. do ponad 26 mln euro w porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej - poinformowało Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Ukraińskie ataki na Krymie i w obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan

20.08.2022 10:01
Kontruderzenia sił ukraińskich na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie upokorzyły Flotę Czarnomorską i wywarły silny efekt psychologiczny na rosyjskich żołnierzach, zwłaszcza, że nastąpiły się na oczach tysięcy rosyjskich turystów – ocenia w sobotę stacja BBC.