Redakcja Polska

Rozpoczęło się ćwiczenie "Niedźwiedź-22". To "egzamin dojrzałości" dla dwóch polskich jednostek

19.09.2022 15:47
Kilka tysięcy żołnierzy w poniedziałek rozpoczęło ćwiczenie "Niedźwiedź-22". Biorą w nim udział m.in. wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii. Jak przekazał MON, "Niedźwiedź-22" to "egzamin dojrzałości dla 19 Brygady Zmechanizowanej i 18 Pułku Logistycznego, które poddane zostaną certyfikacji".
W ćwiczeniu Niedźwiedź-22 biorą udział żołnierze z Polski, USA i Wielkiej Brytanii
W ćwiczeniu "Niedźwiedź-22" biorą udział żołnierze z Polski, USA i Wielkiej Brytanii twitter.com/MON_GOV_PL

Jak zaznaczył rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński, "ćwiczenie odbywa we wschodniej Polsce". - Jeżeli mówimy o części ogniowej, to została zaplanowana na poligonie w Nowej Dębie, ale staramy się ćwiczyć poza poligonami - zaznaczył rzecznik.

Dodał, że "w tzw. terenie przygodnym" odbędzie się "nieogniowa część ćwiczenia". - Zostanie w niej wykorzystana infrastruktura cywilna. Tam ćwiczą np. stanowiska dowodzenia - wyjaśnił major.

Rzecznik przekazał też, że "głównym celem „Niedźwiedzia-22” jest uzyskanie NATO-wskiej certyfikacji CREVAL przez dowództwa 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i 18 Pułku Logistycznego w Łomży". Formowanie obu jednostek rozpoczęto trzy lata temu.

Certyfikat CREVAL oznacza zdolność do działania według sojuszniczych standardów gotowości bojowej. Jak napisano na twitterowym profilu resortu obrony narodowej, "Niedźwiedź-22" to dla tych jednostek "egzamin dojrzałości".

Ćwiczenie "Niedźwiedź-22"

Mjr Przemysław Lipczyński zwrócił też uwagę, że "jeden z epizodów ćwiczenia przewiduje wspólne prowadzenie ognia przez pododdziały pancerne z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych". - Wspólnie ogień na ćwiczeniach będą prowadzić polskie czołgi Leopard, amerykańskie Abramsy i brytyjskie Challengery. Chodzi o wzmocnienie interoperacyjności i współpracy sojuszniczej. Jest to jeden z ciekawszych elementów ćwiczenia - wyjaśnił.

Ćwiczenie "Niedźwiedź-22" potrwa do piątku. Biorą w nim udział wszystkie pododdziały 18 DZ, a także czołgiści i żołnierze wojsk powietrznodesantowych ze Stanów Zjednoczonych oraz czołgiści z Wielkiej Brytanii.

18 Dywizja Zmechanizowana powstała w 2018 roku. W jej skład wchodzą m.in.: 19 Brygada Zmechanizowana, 1 Warszawska Brygada Pancerna i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Siedziba dowództwa mieści się w Siedlcach. 


PAP/dad

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

19.09.2022 13:55
Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.

W Londynie setki tysięcy ludzi żegnają królową Elżbietę II

19.09.2022 13:03
Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. 

Weszły w życie ograniczenia wizowe dla Rosjan. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: są absolutnie zasadne

19.09.2022 14:57
- Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.