Redakcja Polska

Myśliwce NATO dwukrotnie podrywane w powietrze. Przechwyciły rosyjskie maszyny

18.10.2022 14:26
Dwukrotnie w zeszłym tygodniu myśliwce NATO stacjonujące w krajach bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing, przechwytywały rosyjskie samoloty. Od początku miesiąca na Litwie stacjonują też polskie siły powietrzne. Z naszymi lotnikami spotkała się ambasador Polski na Litwie.
Polskie samoloty F-16 pilnują z Litwy nieba nad Bałtykiem w ramach misji Baltic Air Policing
Polskie samoloty F-16 pilnują z Litwy nieba nad Bałtykiem w ramach misji Baltic Air PolicingPAP/Roman Zawistowski; PAP/Valdemar Doveiko

Polacy pełnią dyżur bojowy w ramach misji Baltic Air Policing po raz jedenasty. Nasze myśliwce F-16 startują z bazy lotniczej w Szawlach. Obecnie polscy lotnicy przebywają w specjalnie przygotowanym miasteczku kontenerowym.

- Nasza misja nie różni się zupełnie niczym od tej, którą będziemy wykonywali od 1 grudnia. Występujemy tutaj teraz jako nacja wspierająca, stąd miasteczko kontenerowe jest miejscem tymczasowym - wyjaśnił dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w krajach bałtyckich Orlik 11 Michał Kras. 

Pomimo, że misją Baltic Air Policing dowodzą obecnie Węgrzy to Polacy i tak pełnią normalny dyżur bojowy. - Jesteśmy gotowi do natychmiastowej reakcji w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich do przechwytywania, dokonywania rozpoznania i pomocy innym samolotom cywilnym - zapewnia Kras.

Rosjanie testują 

NATO-wskie myśliwce były podrywane w zeszłym tygodniu dwa razy. 11 i 13 października zidentyfikowane zostały rosyjskie samoloty, łamiące zasady lotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Nie wszystkie utrzymywały m.in. łączność radiową. Maszyny były eskortowane przez lotników Sojuszu.

We wtorek w bazie w Szawlach z Polakami spotkała się polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska. Jak przypomniała, charakter misji nieco się zmienił po napaści Rosji na Ukrainę. - Wszyscy są bardzo przejęci służbą i oddani sprawie. Tutaj ta powaga sytuacji na wszystkich oddziałuje - powiedziała. Polscy lotnicy zostaną w Szawlach prawdopodobnie do kwietnia przyszłego roku.

W bazie w Szawlach stacjonują cztery polskie samoloty F-16. Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców.

 

IAR/dad

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: nie znam możliwości prawnych, żeby można było blokować środki europejskie

18.10.2022 12:56
Byłbym absolutnie spokojny, jeśli chodzi o środki europejskie, a za doniesieniami prasowymi w sprawie ich wstrzymania stoją osoby związane z opozycją - mówił w Radiu Wnet wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że nie zna możliwości prawnych wstrzymania takich środków.

Koncert Poznańskich Słowików zakończył Sezon Polski w czeskim Ołomuńcu

18.10.2022 13:36
Sezon Polski - wyjątkowa prezentacja kultury polskiej - odbył się w tym roku w czeskim Ołomuńcu. Ostatnim akcentem kulturalnego wydarzenia był koncert Poznańskich Słowików w kościele NMP Śnieżnej.

Ambasador Mark Brzezinski: nigdy wcześniej Amerykanie i Polacy nie byli tak blisko

18.10.2022 15:07
Nigdy wcześniej Amerykanie i Polacy nie byli tak blisko – mówił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podczas wtorkowej konferencji z okazji 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna, czego gwarantem są żołnierze amerykańscy stacjonujący w naszym kraju.