Redakcja Polska

Rosjanie zjedli bizona, kangura, wilki, osły i strusie z zoo w okupowanym Jampilu na Ukrainie

04.11.2022 15:12
Po wyzwoleniu Jampilu w obwodzie donieckim Ukrainy odkryto, że stacjonujący w tej miejscowości rosyjscy żołnierze zjedli wiele zwierząt w miejscowym zoo, między innymi bizona, kangura, wilki, osły i strusie - poinformował ukraiński portal espreso.tv. Wolontariusze zajmujący się zwierzętami dotarli do zoo dopiero 10 dni po wyzwoleniu miejscowości.
Świadkowie i niezależne organizacje donoszą, że Rosjanie w obwodzie chersońskim grabią mienie
Świadkowie i niezależne organizacje donoszą, że Rosjanie w obwodzie chersońskim grabią mienieSERGEY PIVOVAROV / Reuters / Forum

- Wcześniej byliśmy w zoo w Łymanie. Tam sytuacja była straszna. Zwierzęta zjadały się nawzajem z głodu i rzucały na ludzi. (…) Ale potem pojechaliśmy do Jampila. Zapytaliśmy miejscowych o zoo. Wszystko nam opowiedzieli - powiedział jeden z wolontariuszy.

Według mieszkańców wiele zwierząt zginęło, inne biegały po wsi i dokarmiali je miejscowi. Kiedy Rosjanie zajęli ogród zoologiczny, zaczęli zjadać zwierzęta. - "Orki" (pogardliwa nazwa dla rosyjskich żołnierzy – przyp.red.) zjadły wiele zwierząt. Miejscowi mówili, że zjedzono kangura, (...). Był bizon, biegał po wsi, a oni zabili go i zjedli. Kilka osłów i strusi zjedli. Inne pouciekały, biegają teraz po okolicy, staramy się je ewakuować” – powiedział wolontariusz.

Espreso.tv poinformowało też, że wcześniej dziennikarze serwisu ustalili, że podczas okupacji zoo rosyjscy żołnierze zabili dwa wielbłądy, kangura, bizona, część prosiąt, ptaki i wilki.


PAP/dad

10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

05.11.2022 09:00
Polskie firmy i instytuty naukowe wzięły aktywny udział w ponad 80 misjach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym roku mija 10 lat od wejścia naszego kraju w struktury tej organizacji.

KE otrzymała prośbę Polski o wstrzymanie naliczania kar nałożonych przez TSUE

04.11.2022 14:46
Komisja Europejska otrzymała prośbę Polski o wstrzymanie naliczania kar nałożonych przez unijny Trybunał Sprawiedliwości za niewykonywanie jego postawień. O tym, że pismo ma być skierowane do Brukseli informował minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Chodzi o zmiany w ustroju Sądu Najwyższego jakich oczekiwało TSUE orzekając w lipcu zeszłego roku, że Izba Dyscyplinarna nie może być traktowana jako sąd. Na jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS

04.11.2022 15:05
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.