Redakcja Polska

Rosja ma sojusznika w wojnie informacyjnej. Żaryn wskazuje na Białoruś

04.11.2022 16:07
"Białoruś wspiera Rosję w wojnie informacyjnej przeciwko Zachodowi. Dezinformacyjne narracje upowszechniane przez dygnitarzy obydwu reżimów mają przestraszyć odbiorców, oczernić Polskę i usprawiedliwić zbrodnicze działania Mińska i Moskwy" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn: Mińsk podtrzymuje wizerunek Białorusi rzekomo zagrożonej ze strony Polski i NATO
Stanisław Żaryn: Mińsk podtrzymuje wizerunek Białorusi rzekomo zagrożonej ze strony Polski i NATOSPUTNIK / Reuters / Forum & Stanisław Żaryn/ Twitter

W serii wpisów na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP poinformował, że białoruscy urzędnicy "konsekwentnie szerzą kłamstwa przeciwko Polsce powtarzając propagandowy przekaz z Kremla".

"Mińsk podtrzymuje wizerunek Białorusi rzekomo zagrożonej ze strony Polski i NATO" - dodał.

Stanisław Żaryn wskazał, że szef białoruskiego KGB Iwan Tertel podczas spotkania z pracownikami w Mohylewie mówił o tym, iż Mińsk odnotowuje "rosnące zagrożenie" z terytorium Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy.

"Tertel stwierdził, że wie o »konkretnych planach« wprowadzenia na terytorium Białorusi kontyngentów wojskowych, w tym z terytorium Polski, które miałyby pomóc białoruskim »uciekinierom« - czyli dysydentom - siłowo przejąć władzę w kraju" - podał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Dodał, że szef KGB stwierdził także, iż Mińsk jest świadomy zagrożenia atomowego ze strony Zachodu w przypadku realizacji rzekomo opracowanych już planów uderzeń jądrowych m.in. na Białoruś.

"Słowa Tertela to kontynuacja działań propagandowych Mińska, które prezentują Białoruś jako kraj zagrożony rzekomą wrogością Zachodu. Wcześniej m.in. minister obrony przekonywał opinię publiczną o rzekomych przygotowaniach polskich sił zbrojnych do ataku na Białoruś" - napisał Żaryn.

Przypomniał, że również Aleksandr Łukaszenka oskarżał Polskę o to, że wspólnie z USA prowadzi agresywne działania wobec Białorusi. Jego zdaniem działania propagandy Łukaszenki mają na celu m.in. uzasadnianie działań jego reżimu oraz wzmacnianie opresyjności władz w Mińsku.

"Białoruś wspiera Rosję w wojnie informacyjnej przeciwko Zachodowi. Dezinformacyjne narracje upowszechniane przez dygnitarzy obydwu reżimów mają przestraszyć odbiorców, oczernić Polskę i usprawiedliwić zbrodnicze działania Mińska i Moskwy" - zaznaczył na Twitterze pełnomocnik.

PAP/dad

KE otrzymała prośbę Polski o wstrzymanie naliczania kar nałożonych przez TSUE

04.11.2022 14:46
Komisja Europejska otrzymała prośbę Polski o wstrzymanie naliczania kar nałożonych przez unijny Trybunał Sprawiedliwości za niewykonywanie jego postawień. O tym, że pismo ma być skierowane do Brukseli informował minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Chodzi o zmiany w ustroju Sądu Najwyższego jakich oczekiwało TSUE orzekając w lipcu zeszłego roku, że Izba Dyscyplinarna nie może być traktowana jako sąd. Na jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS

04.11.2022 15:05
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.

Rosjanie zjedli bizona, kangura, wilki, osły i strusie z zoo w okupowanym Jampilu na Ukrainie

04.11.2022 15:12
Po wyzwoleniu Jampilu w obwodzie donieckim Ukrainy odkryto, że stacjonujący w tej miejscowości rosyjscy żołnierze zjedli wiele zwierząt w miejscowym zoo, między innymi bizona, kangura, wilki, osły i strusie - poinformował ukraiński portal espreso.tv. Wolontariusze zajmujący się zwierzętami dotarli do zoo dopiero 10 dni po wyzwoleniu miejscowości.