Redakcja Polska

Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. "NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną"

21.11.2022 09:48
- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - poinformowała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD). Niedługo później szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że przyjął propozycję niemieckiej minister. Dodał, że zaproponuje, by nowa bateria stanęła na wschodzie Polski.
Audio
  • Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. Co powiedziała minister obrony?
Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. Co powiedziała minister obrony?PAP/DPA/Christophe Gateau

''Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą'' - napisał w mediach społecznościowych minister obrony narodowej. Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło rozmowy z Polską w sprawie obrony powietrznej. Poinformował o tym rzecznik resortu.

Wcześniej w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Rheinische Post" szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht informowała, że Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwrakietowej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. To konsekwencja wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich.

Niemcy chcą lepszej ochrony polskich i słowackich granic

Niemiecka minister obrony oceniła, że po wydarzeniach przy granicy z Ukrainą powinien zostać wzmocniony nadzór przestrzeni powietrznej w Polsce i na Słowacji. - Chcemy zwiększyć kontrolę nad terytoriami państw NATO, które graniczą z Ukrainą - powiedziała Christine Lambrecht w rozmowie z "Rheinische Post".

Dodała, że rząd federalny zaoferował wsparcie w zabezpieczeniu polskiego nieba systemami obrony powietrznej Patriot. - Jesteśmy już na Słowacji i chcemy tam przedłużyć naszą obecność co najmniej do końca 2023 roku - zaznaczyła.

Oferta wsparcia w nadzorze powietrznym

W związku z uderzeniem rakiety w Przewodowie, Niemcy zaoferowały Polsce wsparcie także w monitorowaniu przestrzeni powietrznej. Rzecznik niemieckiego MON zapewnił, że pomoc może zostać udzielona w każdej chwili. Niemieckie władze zapewniły Polskę o wzmocnieniu misji Air Policing, w której skład wchodzą myśliwce Eurofighter.

- Te odrzutowce dysponują prędkością, siłą ognia i zwinnością, co pozwala im szybko reagować na zagrożenia. Mogą zostać poderwane w każdej chwili, a patrole mogą się odbywać z baz niemieckich sił powietrznych - powiedział rzecznik niemieckiego MON, Christian Thiels.

Dodał, że nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej liczby Eurofighterów, które miałyby patrolować polskie niebo. Według niego będzie ona jednak w pełni wystarczająca, aby skutecznie wzmocnić kontrolę. Odrzutowce wracałyby po każdej misji do Niemiec.


Posłuchaj
00:58 patriort - spec - drazkiewicz--11994052_1.mp3 Baterie rakiet Patriot są średnią wartstœa obrony przeciwrakietowej. Pierwsza taka bateria została zintegrowana z polskim systemem w połowie października - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

NATO-wskie misje Air Policing bywają regularnie przeprowadzane nad państwami bałtyckimi, które nie mają lotnictwa pozwalającego im na zapewnienie ochrony własnej przestrzeni powietrznej. W tych misjach rotacyjnie biorą też udział polskie myśliwce.


PAP/IAR/dad

Prezes PiS: sukces Ukrainy w wojnie z Rosją będzie również triumfem Polski

20.11.2022 15:28
- Wygrana Ukrainy w wojnie z Rosją byłaby też wielkim triumfem Polski i w ogóle zachodniego świata - mówił w Gliwicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rosjanie zasiedlają Mariupol. Ukraińskie władze mówią o dziesiątkach tysięcy cywilów

20.11.2022 16:06
Rosyjscy cywile wprowadzają się do wyludnionego i zrujnowanego Mariupola, a władze okupacyjne budują dla nich nowe budynki - informuje w mediach społecznościowych doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera tego miasta, Petro Andriuszczenko. Pod koniec przyszłego roku może tam mieszkać nawet 100 tysięcy Rosjan - dodaje.