Redakcja Polska

Szef ukraińskiego MSZ dla "Die Welt": "Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo"

22.11.2022 12:13
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany "Hołodomor", czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Bezkarne zło z czasem staje się silniejsze. Szef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołodomoru za ludobójstwo
"Bezkarne zło z czasem staje się silniejsze". Szef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołodomoru za ludobójstwopaparazzza/Shutterstock

Artykuł szefa ukraińskiej dyplomacji w dzienniku "Die Welt" ukazał się na kilka dni przed obchodami 90. rocznicy Wielkiego Głodu. Dmytro Kułeba przypomniał, że na początku lat 30. Ukraina była "najstraszliwszym miejscem na świecie". "Opierając się na spreparowanych z premedytacją kłamstwach totalitarny reżim Stalina umyślnie zagłodził miliony Ukraińców" - czytamy w artykule.

Dmytro Kułeba napisał, że ta niewyobrażalna tragedia dotknęła praktycznie każdą ukraińską rodzinę, również jego własną. Dodał, że dziś Rosja dzieli Ukraińców w podobny sposób jak wtedy, nacinając nigdy do końca niezabliźnione rany. "Dziś cały świat widzi, jak zachowują się władze w Moskwie. Trudno mówić o ich starych kłamstwach w oderwaniu od ich obecnego cynizmu" - ocenił minister.

Szef ukraińskiego MSZ podziękował Niemcom za wsparcie w walce z Rosją i wezwał niemieckie elity do dalszego wyciągania wniosków z historii. "Uznanie przez Bundestag Hołodomoru za ludobójstwo oddałoby sprawiedliwość milionom ludzi i naświetliło prawdę o zbrodniach sowieckiego reżimu" - zaznaczył Dmytro Kułeba.

Od 1930 Moskwa prowadziła przymusową kolektywizację na wsiach. Niebawem wydano rozkaz wywiezienia z Ukrainy wszystkich kontyngentów zboża. Na Ukrainie szybko zapanował głód, szacuje się, że zmarło wiele milionów ludzi.


IAR/dad

Patriot – system wybrany przez Polskę. Jak działa i czym się charakteryzuje?

22.11.2022 10:52
Niemcy proponują wsparcie obrony powietrznej Polski swoimi wyrzutniami Patriot. Po inwazji Rosji na Ukrainę sojusznicy przerzucili baterie tego systemu na Słowację, tymczasowo w Polsce dwie swoje baterie umieścili Amerykanie.

Kreml zwiększa kontrolę nad przestrzenią informacyjną

22.11.2022 13:10
Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie zwraca uwagę na projekt ustawy, który parlament Rosji może rozpatrzeć do końca roku. Według prorządowych mediów rosyjskich przewiduje on, że wszystkie serwisy internetowe wykorzystujące algorytmy rekomendacyjne, powinny wprowadzić możliwość całkowitego lub częściowego wyłączenia tej technologii.