Redakcja Polska

Kreml zwiększa kontrolę nad przestrzenią informacyjną

22.11.2022 13:10
Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie zwraca uwagę na projekt ustawy, który parlament Rosji może rozpatrzeć do końca roku. Według prorządowych mediów rosyjskich przewiduje on, że wszystkie serwisy internetowe wykorzystujące algorytmy rekomendacyjne, powinny wprowadzić możliwość całkowitego lub częściowego wyłączenia tej technologii.
Kreml
KremlShutterstock.com/ARK NEYMAN

Algorytmy rekomendacyjne używane są przez serwisy społecznościowe i projekt, który pojawił się jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę, wymierzony był w zachodnie serwisy, jak Facebook, Instagram i YouTube. Chodzi o algorytmy, które wykorzystują preferencje użytkowników, by proponować im konkretne treści.

Wyłączanie poszczególnych użytkowników

Jak ocenia ISW, projekt przewiduje, że serwisy internetowe będą musiały zapewnić władzom możliwość "całkowitego bądź częściowego zablokowania udziału pewnych użytkowników".

Powstanie projektu analitycy amerykańskiego ośrodka rozumieją jako próbę odpowiedzi na bolączkę Kremla, jaką jest chęć odpowiedniego prezentowania wojny przeciwko Ukrainie. Chodzi też o "wprowadzenie bezpośrednich środków przeciwdziałania" odmiennym opiniom w internecie, pochodzącym ze źródeł w Rosji, jak i z zagranicy.

Wysiłki FSB

Rozporządzenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), na które też zwracają uwagę analitycy, to lista "informacji z zakresu działalności wojskowej i wojskowo-technicznej Federacji Rosyjskiej, które mogą być wykorzystane przeciwko bezpieczeństwu kraju w razie uzyskania ich przez źródła zagraniczne".

Rozporządzenie to - jak ocenia ISW - wpisuje się w szersze próby podejmowane przez FSB, by zakazać informowania na temat armii, co pozwoliłoby także na wzmocnienie kontroli nad rosyjskimi "blogerami wojennymi", omawiającymi i krytykującymi sposób prowadzenia wojny na Ukrainie.

- Zarówno zaproponowany projekt ustawy w Dumie (niższej izbie parlamentu), jak i dekret FSB wskazują, że władze Rosji usilnie zabiegają o przejęcie kontroli nad sferą informacji - podsumowuje amerykański think tank.


PAP/dad

"Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę". Tekst Mateusza Morawieckiego w "Super Expressie"

22.11.2022 09:12
Szanowni Państwo, od tragicznego wydarzenia w Przewodowie mija już kilka dni, ale musimy pamiętać o nim cały czas – napisał premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym "Super Expressie".

Patriot – system wybrany przez Polskę. Jak działa i czym się charakteryzuje?

22.11.2022 10:52
Niemcy proponują wsparcie obrony powietrznej Polski swoimi wyrzutniami Patriot. Po inwazji Rosji na Ukrainę sojusznicy przerzucili baterie tego systemu na Słowację, tymczasowo w Polsce dwie swoje baterie umieścili Amerykanie.

Szef ukraińskiego MSZ dla "Die Welt": "Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo"

22.11.2022 12:13
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany "Hołodomor", czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.