Redakcja Polska

Weszło w życie embargo UE na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską

06.12.2022 09:15
Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona.
Audio
  • Od dziś obowiązuje embargo UE na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Tankowiec (zdjęcie ilustracyjne)
Tankowiec (zdjęcie ilustracyjne)GTraschuetz/źr. Pixabay

Dodatkowo także dziś wszedł w życie w Unii Europejskiej, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

Po uzgodnieniu na majowym szczycie embarga na rosyjską ropę sprowadzaną tankowcami premier Mateusz Morawiecki tak komentował: "bez zajęcia się tym kluczowym źródłem dochodów, ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina".

Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły nadal sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Ustalenia z maja zostały dostosowane przed kilkoma dniami do porozumień w ramach grupy G7 dotyczących pułapu na rosyjską ropę. "To wzmacnia efekt unijnych sankcji i dalej ogranicza dochody Rosji" - skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unijne sankcje uzgodnione w maju zabraniały usług transportowych dla rosyjskiej ropy. Teraz unijne firmy będą mogły oferować ubezpieczenia, kredyty, czy transport dla przewozu rosyjskiej ropy do Azji lub Afryki ale pod warunkiem, że cena surowca nie będzie wyższa niż ta ustalona wspólnie przez europejską 27-mkę i grupę G7.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Rosja sankcje energetyka

Ukraińcy uciekają przed wojną. Ile osób znalazło schronienie w Polsce?

05.12.2022 11:11
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, tyleż samo wyjechało - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,191 mln wjazdów do Polski i 6,369 mln wyjazdów na Ukrainę.

Zdecydowana większość Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

05.12.2022 12:34
Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy w kilku obwodach

05.12.2022 13:53
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - informują media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Media społecznościowe donoszą w poniedziałek po południu o eksplozjach w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim i winnickim. 

Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski

05.12.2022 15:29
Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu do spraw gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artidea podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Chodzi o ponad 320 milionów franków szwajcarskich, czyli około półtora miliarda złotych, które będą uruchomione w ramach kolejnej odsłony Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.