Redakcja Polska

Zagadkowe nurkowanie Hiszpanów w Zatoce Gdańskiej. Mogli szpiegować?

18.01.2023 11:59
Służby w nocy w Zatoce Gdańskiej odnalazły trzech Hiszpanów. Mężczyźni twierdzili, że chcieli nurkować w poszukiwaniu bursztynu, ale zepsuła im się łódź. Nie posiadali oni jednak żadnych pozwoleń. Ponadto w łodzi nie było wyposażenia do połowu bursztynu, za to bardzo drogi sprzęt do nurkowania, w tym skuter do podwodnego przemieszczania się na duże odległości. 
Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie
Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanieTwitter/@mspirsar

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała zgłoszenie od Straży Pożarnej, że skontaktował się z nimi mężczyzna, który twierdził, że znajduje się na tonącej barce. Charakteryzowała go słaba znajomość języka polskiego i angielskiego. Służby ustaliły, że mężczyzna jest na Kanale Martwej Wisły.

Po kilkunastu minutach poszukiwań ratownicy znaleźli łódź. Znajdowało się na niej trzech obywateli Hiszpanii, którzy zadeklarowali, że chcieli szukać bursztynu, ale ich łódź uległa awarii. Wszyscy byli mocno wychłodzeni, ale nie odnieśli żadnych obrażeń.


Mimo swoich zapewnień mężczyźni nie mieli żadnych dokumentów uprawniających do kierowania łodzią ani pozwoleń na nurkowanie. W związku z tym sprawa została skierowana do wyjaśnienia przez Kapitanat Gdańsk.

Adam Jawor - były oficer kontrwywiadu i ekspert infosecurity24.pl - powiedział, że tłumaczenia mężczyzn są bardzo zastanawiające. - Trudno przypuszczać, aby pomimo posiadania dobrego sprzętu decydowali się - biorąc pod uwagę ryzyko i potencjalne korzyści z tego tytułu - w styczniu, w nocy, na połów bursztynu - ocenił.

Dodał także, że koniecznie trzeba ustalić cel ich obecności. Podkreślił, że w czasie wojny na Ukrainie wszystkie takie zdarzenia trzeba bezwzględnie sprawdzać.

PR24/O2.pl/dad

USA nakładają sankcje na 25 Białorusinów. W tle m.in. sprawa Andrzeja Poczobuta

17.01.2023 16:21
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na 25 przedstawicieli władz Białorusi za podważanie demokracji poprzez politycznie procesy liderów opozycji i aktywistów. Poinformował o tym w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Na procesie Andrzeja Poczobuta we wtorek nie było rozprawy. Data kolejnego posiedzenia sądu - nieznana

18.01.2023 09:41
We wtorek proces Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem nie był kontynuowany – wynika z ustaleń PAP. Sąd nie podaje w Internecie daty kolejnej rozprawy, żadnych informacji nie przekazują również monitorujący sytuację obrońcy praw człowieka.

Szef Rady Europejskiej opowiedział się za przekazaniem czołgów Ukrainie

18.01.2023 11:17
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się za dalszym dozbrajaniem Ukrainy i przekazywaniem jej ciężkiego sprzętu, w tym czołgów. Podkreślił, że wspieranie wojskowe Ukrainy to wspieranie pokoju, demokracji i międzynarodowego porządku.