Redakcja Polska

"Stalin by za to rozstrzelał". Tylko w styczniu Rosjanie stracili na Ukrainie 60 tys. żołnierzy

30.01.2023 12:47
Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy; od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tys. najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tys. - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.
Ekspert: styczeń to miesiąc największych rosyjskich strat pod względem liczby żołnierzy
Ekspert: styczeń to miesiąc największych rosyjskich strat pod względem liczby żołnierzyPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Taki stan rzeczy jest uwarunkowany trzema głównymi czynnikami: nadejściem mrozów, co umożliwiło zwiększenie intensywności działań na froncie; dużą liczbą słabo wyszkolonych rezerwistów i więźniów z zakładów karnych, walczących w rosyjskich oddziałach oraz niewystarczającym wyposażeniem sił wroga w lekkie i średnie pojazdy opancerzone - wyjaśnił Kowałenko na Telegramie.

Jego opinię przytoczyła też w poniedziałek agencja UNIAN. "Stracić w styczniu 60 tys. żołnierzy i przynieść Putinowi na tacy tylko jakiś Sołedar (niewielkie miasteczko w Donbasie, opanowane w połowie miesiąca przez rosyjskie wojska - przyp.red.)... Za coś takiego Stalin rozstrzelałby kilku generałów, a może nawet więcej. Ale jeśli chodzi o taktykę i strategię, (rosyjski) strach i brak myślenia i tak niczego by (wówczas) nie zmieniły" - ocenił Kowałenko.

Według szacunków ukraińskiego sztabu generalnego, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, przeciwnik stracił już ponad 126 tys. żołnierzy, a także m.in. 3,2 tys. czołgów, blisko 6,4 tys. pojazdów opancerzonych, 293 samoloty bojowe i 284 śmigłowców. 

PAP/IAR/dad

"Avvenire": w fortepianie patrioty Fryderyka Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność

30.01.2023 11:15
"W fortepianie patrioty Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność" - pod takim tytułem włoski katolicki dziennik "Avvenire" opublikował tekst dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artura Szklenera. Przypomniał on wydarzenie z września 1863 roku, gdy podczas powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się tam fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin.

Polski Czerwony Krzyż niesie pomoc Ukrainie

30.01.2023 11:07
Organizacja na przestrzeni tych ponad stu lat udzieliła pomocy milionom potrzebujących. Jest zawsze tam, gdzie ludzie potrzebują pomocy. 24 lutego 2022 roku zaczął się nowy rozdział w aktywności Polskiego Czerwonego Krzyża.

Były prezydent Ukrainy: jestem przekonany, że to Rosjanie zabili Lecha Kaczyńskiego

30.01.2023 11:27
- Jestem przekonany, że to Rosjanie zabili Lecha Kaczyńskiego - powiedział w rozmowie z założycielem serwisu gordonua.com były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Podkreślił, że Lech Kaczyński "był bystrym prezydentem, który zawsze patrzył w przyszłość".