Redakcja Polska

Były prezydent Ukrainy: jestem przekonany, że to Rosjanie zabili Lecha Kaczyńskiego

30.01.2023 11:27
- Jestem przekonany, że to Rosjanie zabili Lecha Kaczyńskiego - powiedział w rozmowie z założycielem serwisu gordonua.com były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Podkreślił, że Lech Kaczyński "był bystrym prezydentem, który zawsze patrzył w przyszłość".
Wiktor Juszczenko: jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie
Wiktor Juszczenko: jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili RosjanieShutterstock.com

- Polacy nie docenili swojego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku - uważa Wiktor Juszczenko, były premier i prezydent Ukrainy, który władzę uzyskał w wyniku pierwszych protestów na kijowskim Majdanie.

Byłem niedawno na jego [Lecha Kaczyńskiego - red.] grobie. (...) To był bystry prezydent, który zawsze patrzył w przyszłość - powiedział polityk i zaznaczył, że wielokrotnie, ponad 30 razy, spotkał się z polską głową państwa. Jak dodał, "przywództwo Polski w Europie Wschodniej było dla Lecha Kaczyńskiego bardzo ważne".

Ukraiński polityk przypomniał także, że podczas dyskusji z Lechem Kaczyńskim często omawiano kwestie bezpieczeństwa oraz wątki geopolityczne. Podkreślił, że dla polskiego prezydenta istotna była demokracja oraz to, by słyszany był głos milionów mieszkańców Europy Wschodniej.

Zełenski o katastrofie smoleńskiej

Warto dodać, że także obecny prezydent Ukrainy wypowiedział się w ubiegłym roku w podobnym tonie. - Pamiętamy, jak były badane okoliczności tej katastrofy [smoleńskiej - red.]. Wiemy, co to oznaczało dla was i co oznaczało dla was milczenie tych, którzy wszystko dokładnie wiedzieli, ale cały czas oglądali się jeszcze na naszego sąsiada - skomentował wówczas Wołodymyr Zełenski, zwracając się do polskich parlamentarzystów oraz rządu.

Ukraiński polityk podkreślił także, że jego naród rozumie to, "dlaczego Polacy tak bardzo potrafią walczyć razem z innymi o wolność, za wolność i za Europę".

PR24/ho

Minister Obrony Narodowej: to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze

28.01.2023 17:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Lublinie, podczas zaprzysiężenia 68 żołnierzy Lubelskiej Brygady WOT, że Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy.

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich

29.01.2023 09:27
Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy. Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu.

Stanisław Żaryn: destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Rosji

29.01.2023 16:23
Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.