Redakcja Polska

O polskich stratach wojennych na arenie międzynarodowej. Wiceszef MSZ z wizytą w USA

31.01.2023 12:00
Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Program podróży wiceministra obejmuje spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji i Kongresu, a jeden z tematów rozmów to sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec.
Arkadiusz Mularczyk odbywa wizytę w USA
Arkadiusz Mularczyk odbywa wizytę w USAPAP/Piotr Nowak

Arkadiusz Mularczyk zwiedził Muzeum Ofiar Komunizmu i spotkał się z prezesem Fundacji Ofiar Komunizmu Andrew Brembergiem. Następnie, wraz z ambasadorem Markiem Magierowskim oraz członkami Polonii amerykańskiej, złożył wieniec pod Narodowym Pomnikiem Katyńskim w Baltimore.

"Pamiętamy o milionach ofiar zbrodniczego totalitaryzmu sowieckiego” - napisał później na Twitterze.


 

Rozmowy o polskich stratach wojennych

We wtorek i w środę Arkadiusz Mularczyk spotka się z przedstawicielami administracji oraz Kongresu. Wśród jego rozmówców są republikańscy senatorowie Rick Scott, Todd Young oraz Ted Cruz a także grupa członków Izby Reprezentantów, w tym Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej.

Posłuchaj
00:56 mularczyk - spec - wałkuski 12174649_1.mp3 Wiceszef MSZ Arkasdiusz Mularczyk rozmawia w USA m.in. o sprawach polskich strat w wyniku II wojny światowej - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Arkadiusz Mularczyk poinformował, że podczas spotkań w Waszyngtonie będzie rozmawiał o wsparciu Ukrainy i przedstawi stanowisko dotyczące strat, które Polska poniosła w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Wizyty w Nowym Jorku i Chicago

W czwartek i piątek Arkadiusz Mularczyk będzie w Nowym Jorku, między innymi w siedzie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ostatnim punktem wizyty wiceministra w Stanach Zjednoczonych będzie Chicago.

 

IAR/dad

Myśliwce F-16 dla Ukrainy? "Pozytywne sygnały z Polski"

30.01.2023 17:00
Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16 – oświadczył w poniedziałek szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że odwiedzi Polskę. Nie padł jednak konkretny termin

31.01.2023 09:30
Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

Zbigniew Rau w Rydze: Polska chce szybkiego nałożenia na Rosję nowych sankcji

31.01.2023 18:31
- Nowy pakiet unijnych sankcji przeciw Rosji powinien być wprowadzony w życie jak najszybciej - podkreślił szef polskiego MSZ. Zbigniew Rau spotkał się w stolicy Łotwy ze swoimi odpowiednikami z krajów bałtyckich. Wszyscy czterej ministrowie deklarowali, że Unia Europejska nie powinna czekać z restrykcjami.