Redakcja Polska

Juliusz Sabak: wyposażenie z Zachodu odegrało znaczącą rolę w każdej fazie wojny w Ukrainie

24.02.2023 08:00
Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl podkreśla, że dzięki wyposażeniu wojskowemu, które Ukraina otrzymała od wspierających ją państw, Kijów od 12 miesięcy jest w stanie odpierać rosyjskie ataki.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o militarnym wsparciu Zachodu dla Ukrainy. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jak podkreślił rzecznik rządu, Polska należy do liderów pomocy militarnej przekazywanej Ukrainie
Jak podkreślił rzecznik rządu, Polska należy do liderów pomocy militarnej przekazywanej UkrainieShutterstock/khorkins

12 miesięcy temu zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińskiemu wojsku udało się odeprzeć ataki, ale szybko stało się jasne, że bez wsparcia sprzętem wojskowym z Zachodu Ukraina długo się bronić nie da. Zachód wkrótce posłał lżejszy sprzęt, po karabinach i granatnikach na Ukrainę trafiły amunicja, artyleria, wyrzutnie HIMARS, a także ciężki sprzęt pancerny, w tym czołgi.

Ukraina utrzymuje obronę i kontratakuje od 12 miesięcy, ale sprzęt szybko się zużywa bądź jest zniszczony, a dla kontynuowania obrony i kontrataków kluczowe okaże się dalsze wsparcie.

Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

23.02.2023 08:00
W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.

500 wyrzutni HIMARS dla Polski. Kongres USA zatwierdził sprzedaż

23.02.2023 10:44
Jak poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. "Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski" - napisał minister na Twitterze.

Rzecznik MSZ: rok od rosyjskiej agresji kremlowska machina propagandowa nie przestaje produkować kłamstw

23.02.2023 13:04
Pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę towarzyszy bezprecedensowy wzrost generowanej przez Kreml dezinformacji; rok od rosyjskiej agresji, kremlowska machina propagandowa nie przestaje produkować kłamstw - podkreślił w wydanym w czwartek komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.