Redakcja Polska

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą biegi Tropem Wilczym w hołdzie żołnierzom wyklętym

05.03.2023 11:10
Jak co roku, obok okazji do wysiłku sportowego, bieg jest okazją do przypomnienia o bohaterach niepodległościowego podziemia.
Audio
  • W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą biegi Tropem Wilczym w hołdzie żołnierzom wyklętym [posłuchaj]
Uczestnicy biegu Tropem Wilczym
Uczestnicy biegu "Tropem Wilczym" Wojciech Pacewicz/PAP

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą odbywają się dziś biegi Tropem Wilczym. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Jak wyjaśnia Anna Jastrzębska-Trzeciak z koordynującej bieg Fundacji Wolność i Demokracja, to już jedenasta edycja wydarzenia, któremu początek dały zmagania plenerowe kilkudziesięciu osób zorganizowane w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od 2015 roku Tropem Wilczym to bieg ogólnopolski, a dziś wezmą w nim udział tysiące osób. "Spokojnie można powiedzieć, że na mecie pojawić się ponad 100 tys. biegaczy. Tym wydarzeniem chcemy uczcić pamięć o żołnierzach wyklętych, żeby ona nie zginęła, żeby była coraz bardziej rozpowszechniona" - podkreśliła Anna Jastrzębska-Trzeciak.

Na uczestników biegu - w zależności od miejsca - czekają różne dystanse. Najczęściej to 5 i 10 kilometrów, ale najważniejszy i obowiązkowy jest dystans honorowy 1963 metrów upamiętniający rok śmierci Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego żołnierza niezłomnego poległego w walce. Anna Jastrzębska-Trzeciak zapowiada, że tak jak w latach ubiegłych na koszulkach biegaczy znajdą się sylwetki działaczy i żołnierzy podziemia. W tym roku będą to Alicja Wnorowska, Irena Szajowska, Tadeusz Płużański oraz Witold Pilecki

Wiele atrakcji czeka na uczestników biegu Tropem Wilczym w Warszawie w Forcie Bema. Przewidziano m. in. pokaz rekonstrukcji historycznej, pokaz repliki broni z czasów wojny, będzie można też spróbować żołnierskiej grochówki. A rozgrzewkę przed biegiem honorowym przeprowadzi dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska.

Patronat medialny nad biegiem Tropem Wilczym sprawuje Polskie Radio.

IAR/ks

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023 15:11
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 roku.

Polski duszpasterz z Kijowa: po roku wojny mieszkańcy stolicy bardziej zjednoczeni i pełni wiary

04.03.2023 15:00
Rok od wybuchu wojny na Ukrainie mieszkańcy jej stolicy, Kijowa, są bardziej zjednoczeni i pełni wiary - powiedział ksiądz Waldemar Pawelec, polski duszpasterz posługujący w tym ukraińskim mieście.

Polska popiera utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie

05.03.2023 08:45
"Ściganie sprawców zbrodni międzynarodowych popełnionych w i przeciwko Ukrainie (...) jest niezbędne dla pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwala na bezkarność" - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim oświadczeniu.

Arkadiusz Mularczyk: sprawę reparacji dla Polski będziemy podnosić na wszystkich forach międzynarodowych

05.03.2023 13:30
„Będziemy konsekwentnie działać. Będziemy podnosić problem na forum Rady Europy, ONZ, w Kongresie USA i organizacji międzynarodowych, a w przyszłości także na forum Unii Europejskiej” - mówi wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.