Redakcja Polska

Zagrożenie zamachem w brukselskim metrze. Groźba miała zostać napisana po rosyjsku

08.03.2023 12:36
Kilka belgijskich portali informacyjnych - w tym 7sur7 i Le Soir - poinformowało w środę o zagrożeniu atakiem terrorystycznym w brukselskim metrze. Osoba posługująca się językiem rosyjskim wysłała w ostatnim czasie dwie wiadomości do Komisji Europejskiej wyrażając niezadowolenie z polityki UE i grożąc przeprowadzeniem eksplozji. KE zawiadomiła policję.
Belgijscy policjanci - zdjęcie ilustracyjne
Belgijscy policjanci - zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/cc

"Rzeczywiście przekazano nam zeszłej nocy e-mail informujący o zagrożeniu atakiem wymierzonym w brukselskie metro" - potwierdziła rzeczniczka policji federalnej An Berger, cytowana przez 7sur7. "Natychmiast potraktowaliśmy zagrożenie bardzo poważnie i przeprowadziliśmy dokładne przeszukania (stacji), podczas których nie znaleziono niczego podejrzanego. Dziś czujność jest wciąż wzmożona" - dodała.

Jak poinformował Le Soir, policja wychodzi z założenie, że groźba jest mało wiarygodna, biorąc pod uwagę poziom precyzji, z jaką została sformułowana, ale mimo to traktuje ją bardzo poważnie.

Według raportu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Komisji Europejskiej, do którego dotarli dziennikarze Le Soir, w ostatnim czasie z instytucją tą dwukrotnie kontaktowała się e-mailowo osoba posługująca się językiem rosyjskim. Pierwszy mail z 16 lutego nie zawierał niczego niepokojącego; drugi, wysłany 3 marca brzmiał: "Ponieważ UE kontynuuje agresywną politykę, chciałbym ostrzec przed początkiem masowych ataków terrorystycznych na terytorium UE". Zapowiadał "eliminację LGBT i innych mniejszości" oraz ataki na głowy państw i rządów. Wiadomość kończyła się konkretną groźbą: "8 marca metro w Brukseli zostanie wysadzone w powietrze między (stacjami) Yser i Rogier".

Brukselska prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia autora (-ów) groźby zamachu bombowego.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Belgia terroryzm zamach

Inauguracja portalu "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników"

08.03.2023 10:05
- O stworzeniu takiego portalu myśleliśmy już w roku 2017, kiedy powołano do życia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, mówi o bazie „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. - Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu szybko i skutecznie będzie można uzyskać informacje dotyczące polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju - dodaje.

Mariusz Błaszczak dla hiszpańskiego "La Razon": Polska pomaga Ukrainie na niespotykaną skalę

08.03.2023 10:59
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały od Polski pomoc wojskową, humanitarną i dyplomatyczną na niespotykaną skalę - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla madryckiego dziennika "La Razon".

Ekspert: niemieckie deklaracje pomocy Ukrainie mają cechy kreatywnej księgowości

08.03.2023 11:11
Istnieje poważny rozdźwięk między deklarowanymi przez Niemcy kwotami pomocy a tym, co rzeczywiście trafia na Ukrainę - ocenia ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Kamil Frymark.