Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: wystąpienie Łukaszenki było poddane dyktatowi białoruskiej propagandy

01.04.2023 08:30
Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej, mamy do czynienia z typowym sposobem funkcjonowania Łukaszenki, w wystąpieniu dyktatora usłyszeliśmy znane już tezy i kłamstwa.
Audio
  • Jak powiedział minister, mamy do czynienia z typowym sposobem funkcjonowania Łukaszenki, w wystąpieniu dyktatora usłyszeliśmy znane już tezy i kłamstwa [posłuchaj]
Alaksandr Łukaszenka odmówił uwolnienia Andrzeja Poczobuta
Alaksandr Łukaszenka odmówił uwolnienia Andrzeja Poczobutashutterstock/Drop of Light

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn powiedział, że orędzie, które wygłosił Aleksander Łukaszenko do Zgromadzenia Narodowego było poddane dyktatowi białoruskiej propagandy.

Jak powiedział minister, mamy do czynienia z typowym sposobem funkcjonowania Łukaszenki, w wystąpieniu dyktatora usłyszeliśmy znane już tezy i kłamstwa. „Łukaszenka po raz kolejny prezentował Zachód jako agresywny, jako zagrożenie dla Białorusi i próbował uzasadniać różnego rodzaju decyzje widmem jakichś zagrożeń i widmem ataku z Zachodu. To co przebija się po raz kolejny to uznanie, że Polska jest krajem agresywnym, krajem, który zagraża państwowości białoruskiej” - mówił minister. 

Jako pozytyw tego wystąpienia Stanisław Żaryn wymienił świadomość białoruskiego despoty, że polska rozbudowuje swoje możliwości obronne. "Nasza armia wkrótce będzie jedną z najsilniejszych w Europie" - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. „Liczę na to, że zarówno białoruski dyktator jak i Władimir Putin i cała elita polityczna na Kremlu dobrze wiedzą, że Polska nie będzie dawała sobie narzucać różnego rodzaju rozwiązań, czy nie będzie patrzyła bezczynnie na próbę dominacji czy realizowania wrogich nam interesów bowiem nasza armia jest silna i będzie coraz silniejsza” - mówił Stanisław Żaryn.

W trakcie wystąpienia do Zgromadzenia Narodowego białoruski dyktator wezwał Rosję i Ukrainę do przerwania działań bojowych i ogłoszenia rozejmu, bez prawa przemieszczania sprzętu wojskowego i żołnierzy. Jednocześnie oskarżył zachodnie państwa o podżeganie Ukraińców do wojny i zagroził użyciem przez Moskwę "całej siły armii" dla przeciwdziałania konfliktowi. 

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że to on jest inicjatorem rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej. W jego ocenie, zapewni to bezpieczeństwo Białorusi. Rosyjscy opozycjoniści zwracają uwagę, że Aleksander Łukaszenka całkowicie uzależnił swój kraj od Rosji, a każda jego publiczna wypowiedź jest próbą przypodobania się Kremlowi. Przypominają też, że białoruski reżim przetrzymuje w więzieniach tysiące ludzi, w tym działaczy obywatelskich, obrońców praw człowieka i niezależnych dziennikarzy.

IAR/ks

"Polacy i inne narody nie chcą być „Ruskim mirem”, ani „żetonem” w rozgrywce mocarstw". Historyk o walce z Rosją

26.03.2023 15:40
- Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani "Ruskim mirem" Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto, rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią - napisał historyk prof. Andrzej Nowak w tekście opublikowanym na amerykańskim portalu American Purpose.

Rosyjskie głowice atomowe na Białorusi. MSZ: potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju

26.03.2023 17:07
- Potępiamy wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując oświadczenie Władimira Putina, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową.

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.