Redakcja Polska

Szef MSZ: Polonia i Polacy za granicą pozostają solidarni wobec ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie

08.04.2023 10:55
Z dumą stwierdzam, że Polonia i Polacy za granicą pozostają solidarni wobec ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który złożył życzenia wielkanocne Polonii i Polakom za granicą.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauPAP/Radek Pietruszka

- Niech ten czas będzie chwilą oddechu od codziennych trosk. Niech napełni nas wiarą, pokojem i wzajemną życzliwością - powiedział minister w życzeniach zamieszczonych na Twitterze.

Szef polskiej dyplomacji nawiązał też do rosyjskiej inwazji za naszą wschodnią granicą. - Tłem do tych radosnych świąt będzie brutalna agresja Rosji na Ukrainę - zaznaczył. - Z dumą stwierdzam, że Polonia i Polacy za granicą pozostają solidarni i wspierający wobec ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie - podkreślił Zbigniew Rau.

- W tym wyjątkowym czasie, w czasie wyrzeczeń i wyzwań, w czasie ponadnarodowej jedności i niesienia pomocy sąsiadom, bardziej niż zwykle potrzebujemy nadziei - zaznaczył. - To właśnie nadzieja wynikająca z wiary w zmartwychwstałego Chrystusa oraz umacnianie dobrosąsiedzkich relacji pozwalają nam z ufnością potrzeć w przyszłość - podsumował szef polskiego MSZ.


PAP/IAR/dad

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ: uchwała zamknęłaby dywagacje o ich rzekomym zrzeczeniu się przez Polskę

07.04.2023 10:11
- Uchwała rządu dot. reparacji od Niemiec zamknęłaby wszelkie dywagacje o rzekomym zrzeczeniu się roszczeń przez Polskę; jednoznaczne stwierdzałaby, że sprawa nigdy nie była przedmiotem decyzji Rady Ministrów również w czasach PRL - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk w hiszpańskich mediach: oczekujemy na otwarcie debaty ws. reparacji dla Polski

07.04.2023 17:07
- Władze Polski oczekują rozpoczęcia debaty z Niemcami w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne dokonane przez siły niemieckie na terytorium Polski w czasie II wojny światowej - powiedział w opublikowanej w piątek w hiszpańskim dzienniku "La Razon" rozmowie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

"Warto zaufać miłości objawionej na krzyżu". Życzenia bp. Turzyńskiego do Polonii i Polaków za granicą

08.04.2023 10:15
"Miłość Boża niech modeluje każdą naszą miłość: małżeńską, rodzinną, miłość do Ojczyzny i do bliźniego" - napisał bp Piotr Turzyński, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach wielkanocnych skierowanych do Polonii i Polaków za granicą.