Redakcja Polska

Bojkot rosyjskich sportowców. Elżbieta Witek: jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sukces Putina

24.04.2023 16:44
- Zachęcamy do tego, abyśmy w naszych parlamentach podjęli uchwałę, która potępi i wyrazi naszą niezgodę na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym - mówiła w Pradze marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Według niej, uchwały w tej kwestii powinny podjąć parlamenty państw UE.
Bojkot rosyjskich sportowców. Marszałek Witek: jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sukces Putina
Bojkot rosyjskich sportowców. Marszałek Witek: jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sukces PutinaPAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu bierze w poniedziałek w Pradze udział w konferencji przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej. Witek mówiła o rosyjskiej agresji, podkreślając, że bez wsparcia demokratycznego świata Ukraina może sobie nie poradzić. - Aby powstrzymać agresję rosyjską, musi aktywniej włączyć się w działania, które po pierwsze - pozwolą pokonać zbrodniczy reżim, a po drugie - jak najszybciej przyjąć Ukrainę do wspólnoty europejskiej, przygotować finansowe zaplecze do jej odbudowy oraz zapewnić energetyczną niezależność Europy i przede wszystkim być w tych działaniach razem, skonsolidowani. Tylko tak możemy dać bezpieczeństwo naszym narodom - mówiła marszałek Sejmu.

Podkreśliła, że Polska jest adwokatem Ukrainy na arenie międzynarodowej i stawia jej sprawę na agendzie.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy

Witek zwracała także uwagę, że Rosja na różne sposoby próbuje wrócić do Europy, m.in. poprzez sport i wydarzenia kulturalne. - Zachęcamy do tego, co zrobiła już Litwa i do czego zachęca nas przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, abyśmy w naszych parlamentach podjęli uchwałę, która potępi i wyrazi naszą niezgodę na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym, bo to będzie sukces Putina - mówiła.

Rosyjska dezinformacja w Afryce

Wskazywała ponadto, że ważny jest kierunek afrykański, bo tam z dezinformacją wchodzą Rosjanie. - Trzeba utrzymywać kontakty z krajami afrykańskimi na różne sposoby - kontynuowała. Jednocześnie zapowiedziała, że sama będzie się spotykała z ambasadorami krajów afrykańskich i ośrodkami opiniotwórczymi, aby mówić o wojnie na Ukrainie - o tym, kto jest agresorem, a kto ofiarą. - Świat musi dowiedzieć się o wykorzystywaniu ukraińskich kobiet jako narzędzi wojny oraz musi dowiedzieć się o porywaniu dzieci, żeby wychować je na Rosjan - mówiła Witek, odnosząc się do spotkań w ramach parlamentów kobiet i dodała, że duża konferencja na ten temat odbędzie się w maju w Warszawie.


PAP/IAR/PR24/dad

Rosjanie rabują ukraińskich rolników ze zboża

24.04.2023 13:12
Ukraińskie dowództwo podsumowało sytuację na froncie w 425. dniu rosyjskiej inwazji. W raporcie czytamy, że minionej doby Rosjanie przeprowadzili jeden nalot rakietowy i 46 nalotów samolotowych na pozycje ukraińskie. 60 razy atakowali też z wyrzutni rakietowych. Sztab Generalny zwraca też uwagę, że Rosjanie rabują ukraińskich rolników ze zboża. 

Słabnie wsparcie krajów UE dla Ukrainy. Dmytro Kułeba: Francja blokuje wspólne zakupy pocisków

24.04.2023 14:15
Szef ukraińskiego MSZ-u Dmytro Kułeba przemawiał dziś do ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Zwrócił m.in. uwagę, na niewielkie, w stosunku do zapowiadanego, wsparcie w zakresie dostarczania amunicji. Podkreślił również, że to Francja blokuje obecnie wspólne zakupy pocisków.

Skandaliczne słowa ambasadora Chin we Francji. Podważył suwerenność byłych republik radzieckich

24.04.2023 14:47
Francuskie MSZ wezwało w poniedziałek chińskiego ambasadora we Francji Lu Shaye, który podważył status międzynarodowy Litwy, Łotwy i Estonii jako suwerennych krajów po rozpadzie ZSRR oraz określił półwysep Krym jako rosyjski. Z kolei chińskie MSZ stara się załagodzić sytuację po wypowiedzi swojego dyplomaty.