Redakcja Polska

Eksperci ostrzegają przed atakami hakerskimi na Polskę. Celem nie tylko rządowe serwisy

22.05.2023 12:50
Eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerskimi na Polskę. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ich intensywność wzrosła o kilkaset procent. Hakerzy mają też wykorzystywać nowe metody ataku, przez co częściej udaje im się pozostawać niezauważonymi.
Minister Janusz Cieszyński o atakach hakerskich na polskie media: z wyprzedzeniem poinformowaliśmy redakcje o zagrożeniu
Minister Janusz Cieszyński o atakach hakerskich na polskie media: z wyprzedzeniem poinformowaliśmy redakcje o zagrożeniushutterstock/Maksim Shmeljov

Audytor systemów bezpieczeństwa IT/OT z firmy Blue Energy, Jarosław Kuta informuje, że nasz kraj wyróżnia się na tle innych, jeśli chodzi o częstotliwość cyberataków prowadzonych głównie ze wschodu. - Monitorując infrastrukturę krytyczną, energetyczną dostrzegamy rok do roku wzrost około 300 procent. Jesteśmy na pewno celem ataku, Polska jako jeden z nielicznych krajów tak bardzo urosła w statystykach zagrożeń spowodowanych cyberatakami - powiedział ekspert.

Jarosław Kuta zauważa również, że rosyjscy hakerzy korzystają z nowych metod ataków przez co dłużej pozostają niewykrywalni i co się z tym wiąże, są groźniejsi dla polskich systemów. - Atakujący wykorzystują coraz trudniej rozpoznawalne narzędzia, które umożliwiają ukrycie dostępu, przez co czas potrzebny do wykrycia ataku niestety się wydłuża - powiedział ekspert.

Ekspert podkreśla, że coraz częściej celem ataków nie jest tylko infrastruktura krytyczna, ale też firmy. Hakerzy mogą nie tylko uzyskać dostęp do danych firmy, ale również przejąć kontrolę nad systemem lub trwale go uszkodzić. Specjalista podkreśla, że najlepszą metodą walki z cyberatakami jest prewencja, czyli szczegółowa obserwacja środowiska IT i wychwytywanie anomalii.


IAR/dad

Rosja grozi sankcjami wobec Polski. Premier Morawiecki: typowa rosyjska zagrywka propagandowa

22.05.2023 11:20
To typowa rosyjska zagrywka propagandowa; Rosja odpowiada za ogromne zniszczenia substancji materialnej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o debatę w rosyjskiej Dumie Państwowej i słowa jej przewodniczącego o sankcjach na Polskę i zapłacie za powojenne inwestycje ZSRR w Polsce.

PKN Orlen chce reaktywować projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk

22.05.2023 11:55
Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.