Redakcja Polska

Represje na Białorusi. Polski podręcznik do historii uznany za... "ekstremistyczny"

29.05.2023 12:16
Niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich, poinformował, że polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych".
Polski podręcznik do historii na liście materiałów ekstremistycznych
Polski podręcznik do historii na liście "materiałów ekstremistycznych"Shutterstock/VideoFromEveryWhere

O wpisaniu polskich publikacji na listę zdecydował w ubiegły czwartek sąd w Baranowiczach. Na czarnej liście znalazł się podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności", którego autorami są m.in. Anna Sucheni-Grabowska, Eugeniusz Król, Jan Żaryn i Alicja Dybkowska. Po raz pierwszy opublikowany został w 1995 roku i jest przetłumaczony na język rosyjski - napisała Nasza Niwa.

Lista "materiałów ekstremistycznych"

Sąd w Baranowiczach do "materiałów ekstremistycznych" zaliczył też wydaną w 2007 r. w Warszawie publikację "Polskie pieśni patriotyczne".

Lista prowadzona jest przez białoruskie ministerstwo informacji. Jak podaje Nasza Niwa, w czwartek 25 maja oprócz polskich książek trafiło na nią kilka kanałów na YouTubie, profili na Instagramie oraz Telegramie.

Wpisywane są na nią wszelkie publikacje, strony internetowe oraz kanały i profile prowadzone w sieciach społecznościowych, które nie powielają oficjalnej propagandy reżimu Łukaszenki w zakresie polityki i historii, a także te, które promują język białoruski.

 

IAR/PAP/dad

Czeczeni na wojnie przeciwko Rosji walczą także o swoją wolność i niepodległość

28.05.2023 21:00
Wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, jest również wojną Czeczenów – mówią członkowie czeczeńskiego batalionu ochotniczego.

Pociski Storm Shadow dużym wsparciem dla Ukrainy. "100 proc. skuteczności"

29.05.2023 09:22
Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, przekazane przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

29.05.2023 11:44
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.