Redakcja Polska

Pierwsza partia czołgów Abrams zmierza do Polski. Szef MON: jeszcze w tym miesiącu dotrą do Polski

02.06.2023 16:21
Rozpoczyna się transport pierwszej partii czołgów Abrams, niebawem do Polski wyruszy 14 czołgów M1A1 Abrams oraz trzy wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jeszcze w tym miesiącu dotrą do naszego kraju - dodał.
Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r.
Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej

"Rozpoczyna się transport pierwszej partii czołgów Abrams. Niebawem do Polski wyruszy 14 czołgów M1A1 Abrams oraz 3 wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Jeszcze w tym miesiącu dotrą do naszego kraju" - napisał szef MON na Twitterze.

Na początku stycznia została podpisana umowa na 116 czołgów M1A1 Abrams, kupowanych przez Polskę obok wozów w najnowszej wersji. Kontrakt wartości 1,4 mld dolarów (z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach pomocy wojskowej, której podstawa są przepisy o dodatkowym wsparciu w związku z wojną w Ukrainie) dotyczy także dostaw 12 wozów zabezpieczenia technicznego, 8 mostów towarzyszących, 6 wozów dowodzenia i 26 warsztatów na podwoziu Humvee, szkolenia i wsparcie logistyczne.

Na najnowsze Abramsy żołnierze jeszcze poczekają

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r. Czołgi dla Polski, które wcześniej były uzbrojeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami. Umowę o dostawach amunicji wyłączono do odrębnych negocjacji.

Czołgi M1A1 Abrams zostaną przekazane wcześniej niż zakupione wcześniej przez Polskę wozy w najnowszej wersji M1A2 SEPv3, dzięki czemu przezbrajanie Wojsk Lądowych w czołgi Abrams ma się rozpocząć w tym roku. Zakup starszych wozów ma pozwolić odbudować potencjał brygad pancernych i zmechanizowanych po przekazaniu czołgów walczącej Ukrainie, a także zwiększyć potencjał polskich Wojsk Lądowych.

Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu ub. r. roku 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.

W ubiegłym roku, na podstawie odrębnego porozumienia, Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych przetransportowały do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv2 Abrams oraz instruktorów, którzy szkolą polskie załogi w Akademii Abrams, założonej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.


PAP/dad

Korespondent Polskiego Radia towarzyszył Bidenowi. "Nigdy nie sądziłem, że polecę Air Force One z prezydentem USA"

02.06.2023 14:42
Prezydent Joe Biden wziął udział w ceremonii rozdania dyplomów kadetom Akademii Sił Powietrznych USA. Wizyta prezydenta w prestiżowej uczelni wojskowej znalazła się w centrum zainteresowania opinii publicznej nie tylko z powodu przemówienia prezydenta, ale również upadku Joe Bidena po zakończeniu składania absolwentom gratulacji. W podróży do Kolorado na pokładzie Air Force One towarzyszył prezydentowi USA korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

Premier Morawiecki o SMR: w Kanadzie i Polsce będą powstawały najnowocześniejsze rozwiązania jądrowe na świecie

02.06.2023 14:59
- To milowy krok na drodze do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energetycznych dla Polski - powiedział o polsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie małych reaktorów SMR premier Mateusz Morawiecki. - Świat musi szukać nowych rozwiązań technologicznych, które będą stabilne dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim dobre dla ludzi i przedsiębiorców - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej w Kanadzie.