Redakcja Polska

Grupa V4 przeciwna relokacjom migrantów, ale nie wszystkie kraje odrzucają unijny pakiet azylowy

27.06.2023 16:13
Grupa Wyszehradzka sprzeciwia się mechanizmowi relokacji migrantów nielegalnie przybywających do Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje V4 odrzucają unijny pakiet azylowy wynegocjowany wstępnie na początku czerwca. 
Audio
  • W Bratysławie odbył się szczyt przywódców Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W Bratysławie szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej
W Bratysławie szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej Rafał Guz//PAP

Unijny pakt przewiduje, że w przypadku nieprzyjęcia określonej liczby migrantów, dane państwo miałoby płacić za każdą osobę po około 20 tysięcy euro. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, to o wiele więcej niż Polska otrzymała na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

"Tutaj mamy 100 euro na jedną osobę, tu 22 tysiące. To nie jest równoprawne traktowanie migrantów, to jest jawna dyskryminacja i Komisja Europejska musi to od nas na Radzie Europejskiej usłyszeć i na pewno usłyszy" - oświadczył premier Morawiecki.

Podobnie jak Polska, przeciw unijnemu pakietowi migracyjnemu głosowały Węgry. Premier tego kraju Viktor Orban przekonywał, że istnieje prosty sposób na rozwiązanie migracyjnego problemu Wspólnoty.

"Jeśli ktoś przedłoży wniosek o wejście na terytorium unijne, to zanim ten wniosek nie zostanie pozytywnie oceniony, wnioskodawca musi zostać fizycznie poza granicami Unii. Wtedy wszystkie nasze problemy są rozwiązane. Ale Unia Europejska nie jest chętna do zrobienia tego decydującego kroku" - ocenił szef węgierskiego rządu.

Z kolei Petr Fiala, premier Czech, które ostatecznie poparły unijny pakiet migracyjny, przedstawiał argumenty swojego kraju.

"Kontyngenty i opłaty za relokację [migrantów] nie są rozwiązaniem, trzeba skupić się na funkcjonalnej polityce powrotów, skutecznej ochronie granic zewnętrznych, wzmacnianiu współpracy z krajami pochodzenia. W tej sprawie Czechy są długotrwale solidarne" - zadeklarował Petr Fiala.

Przeciwko ustanawianiu kwot migrantów do relokacji wypowiedział się również premier Słowacji Ludovit Odor. Kierowany przez niego techniczny gabinet na unijnym forum wstrzymał się od głosu w sprawie nowej polityki migracyjnej.

W myśl porozumienia, wstępnie wynegocjowanego przez unijne kraje, państwa Wspólnoty, które wcześniej przyjęły migrantów bądź uchodźców, będą mogły zwracać się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uwzględnienie tego faktu. Jednak to Bruksela będzie decydować czy uznać tę argumentację i nie ma zapisów, że możliwe będzie całkowite wyłączenie. Założenia paktu migracyjnego przyjęte przez unijne kraje będą jeszcze negocjowane z Parlamentem Europejskim.

IAR/PP

Wydatki Ukraińców w Polsce. Zostawili dwukrotnie więcej pieniędzy niż rok temu

26.06.2023 16:24
W pierwszych trzech miesiącach tego roku Ukraińcy wydali w Polsce 1,41 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu - wskazali eksperci Personnel Service w poniedziałkowym raporcie. Jak dodali, tym samym wracamy do wyników notowanych przed pandemią.

Joe Biden pierwszy raz skomentował bunt Grupy Wagnera. "Nie byliśmy w to zaangażowani"

26.06.2023 21:00
Prezydent USA Joe Biden odrzucił wszelkie sugestie jakoby Waszyngton był w jakikolwiek sposób zaangażowany w tzw. bunt Grupy Wagnera, który miał miejsce w minionych dniach w Rosji. -  To część walki wewnątrz rosyjskiego systemu - mówił szef Białego Domu. 

ISW: przyszłość Grupy Wagnera niejasna, ale zapewne bez Prigożyna

27.06.2023 10:41
- Przyszłość zbrojnej najemniczej Grupy Wagnera jest niejasna, ale zapewne będzie ona dalej działać bez Jewgienija Prigożyna – oświadczył amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, oceniając, że Władimir Putin zamierza zatrzymać Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.

Elżbieta Witek: Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by wyniszczyć naród ukraiński

27.06.2023 15:20
- Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by doprowadzić do wyniszczenia narodu ukraińskiego; państwo, które podnosi rękę na najbardziej niewinnych, zasługuje na najwyższe potępienie, a jego działania na najwyższą możliwą karę - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.