Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: rosyjska propaganda kłamliwie przedstawia porwania dzieci z Ukrainy jako wybawienie

13.07.2023 14:13
Rosja od początku wojny przeciwko Ukrainie stosuje różne metody niszczenia narodu ukraińskiego. Jedną z nich jest porywanie dzieci. Trafiają one do rosyjskich rodzin i mają być wynaradawiane - napisał w czwartek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Żaryn: Cechą charakterystyczną propagandy kremlowskiego reżimu jest odwracanie logiki zdarzeń i pojęć, relatywizacja wartości i ukazywanie jawnego zła jako dobra
Żaryn: Cechą charakterystyczną propagandy kremlowskiego reżimu jest odwracanie logiki zdarzeń i pojęć, relatywizacja wartości i ukazywanie jawnego zła jako dobraSodel Vladyslav/Shutterstock

Stanisław Żaryn podkreślił, że jeden z polityków Rosji przyznał ostatnio, że ten proceder trwa na masową skalę. "W niedawnym wpisie na Telegramie Grigorij Karagin, przedstawiciel Rady Federacji, chwalił się wręcz działaniem rosyjskich agresorów przyznając, że Kreml porywa dzieci z terytoriów okupowanych Ukrainy" - podał Żaryn. 

Zaznaczył, że ten zbrodniczy proceder propagandysta przedstawił w fałszywym świetle "schronienia", jakie Rosja rzekomo dała "700 tys. dzieci, uciekających przed bombardowaniami i ostrzałami z terenów objętych konfliktem na Ukrainie".

Skala porwań

Stanisław Żaryn przypomniał o skali porwań ukraińskich dzieci. Jak wynika z danych zaprezentowanych przez pełnomocniczkę Prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Darię Herasymczuk od początku agresji w lutym 2022 r. do maja 2022 r. do Rosji przetransportowano ponad 1 mln Ukraińców, w tym ok. 181 tys. dzieci. "W tym samym czasie strona rosyjska podawała informację o ok. 183 tys. dzieci wywiezionych do FR. W miesiącach letnich 2022 r. Rosjanie informowali już o 307 tys. ukraińskich dzieci przeniesionych do Rosji" - napisał w komunikacie pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP..

Podawał w nim też, że podczas posiedzenia poświęconego naruszeniom praw człowieka spowodowanym wojną na Ukrainie, które odbyło się w lutym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, strona ukraińska przekazała, że w pełni udało się zidentyfikować tylko 16 221 ukraińskich dzieci, które rosyjscy okupanci przymusowo wywieźli do Rosji i doprowadzić do powrotu jedynie 307 małoletnich Ukraińców.

"Cechą charakterystyczną propagandy kremlowskiego reżimu jest odwracanie logiki zdarzeń i pojęć, relatywizacja wartości i ukazywanie jawnego zła jako dobra" - napisał na Twitterze Żaryn.

Zauważył również, że sowiecka i rosyjska propaganda niczym się od siebie nie różnią. "Występuje tu pełna kontynuacja. Z niewoli, jaką ZSRS zgotował Polsce po II wojnie światowej, Kreml (tamten i ten) też robił i robi "wyzwolenie", za które jeszcze Polacy powinni być wdzięczni" - podkreślił Stanisław Żaryn. 


IAR/PAP/dad

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.

Pamięć bohaterstwa rodziny Ulmów. Do Berlina pojedzie specjalna lokomotywa

13.07.2023 12:27
Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. - Przede wszystkim chodzi nam o upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów, którzy w 1944 roku zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz. 

Dramatyczne losy uchodźców w słuchowisku PAH pod tytułem „DOM”

13.07.2023 14:00
Bohaterami 4-odcinkowego cyklu Polskiej Akcji Humanitarnej są m.in. Syryjczyk, Afganka a także dwójka Ukraińców, którym rosyjska agresja odebrała stabilizację i bezpieczeństwo.