Redakcja Polska

Chcieli wysadzić pociągi. Kulisy zatrzymania siatki rosyjskich szpiegów

19.07.2023 11:42
Rozbita przez Prokuraturę Krajową i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatka rosyjskiego wywiadu działająca w Polsce planowała wysadzanie pociągów z bronią i pomocą humanitarną dla Ukrainy – pisze "Gazeta Polska".
Od marca do lipca zatrzymanych zostało w sumie 15 osób, które usłyszały zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
Od marca do lipca zatrzymanych zostało w sumie 15 osób, które usłyszały zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej rozbiła największą w historii siatkę rosyjskiego wywiadu działającą w Polsce.

Od marca do lipca zatrzymanych zostało w sumie 15 osób, które usłyszały zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Grozi im do 10 lat więzienia.

To obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji. O zatrzymaniu 15. członka siatki szpiegowskiej informował kilka dni temu portal tvp.info.

Z ustaleń "GP" wynika, że zadania do wykonania otrzymywali zdalnie wprost z Moskwy. Po ich zakończeniu inkasowali wynagrodzenie w kryptowalutach (głównie bitcoinach), które wymieniali na gotówkę.

Przygotowywali akty dywersji i sabotażu

Członkowie szpiegowskiej siatki na zlecenie Rosjan mieli nie tylko zbierać informacje, fotografować obiekty wojskowe i cywilne, czy podsycać nastroje antyukraińskie i antynatowskie, lecz także przygotowywać akty dywersji i sabotażu" – pisze gazeta.

W liczących 66 tomów aktach sprawy znajdują się materiały wskazujące m.in., że planowali oni wysadzenie pociągów z transportami broni i pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

"Dlatego do pierwszych zatrzymań doszło w takim, a nie innym terminie. Ryzyko zamachów było zbyt duże, aby dalej obserwować grupę" – mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy.

Siatka szpiegowska powstała na początku bieżącego roku, niespełna rok po rosyjskim ataku na Ukrainę.


TVP.Info/PAP/GP/dad

Grupa Wagnera na Białorusi. Ukraiński wywiad: będą szkolić żołnierzy

18.07.2023 13:13
- Na Białoruś przybyło ok. 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow.

Amunicja kasetowa z USA na Ukrainie. "Gotowa do użytku w najbliższych dniach"

18.07.2023 16:35
Amunicja kasetowa przekazana Ukrainie przez USA przybyła do kraju i będzie gotowa do użycia w najbliższych dniach – powiedział w wywiadzie dla BBC gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

"Nie zapomnimy tego poparcia". Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podkreślają rolę Lecha Kaczyńskiego

19.07.2023 08:52
Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podziękowali świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu za uratowanie kraju przed Rosją. Słowa o odwadze prezydenta i narażaniu życia padły podczas zorganizowanej przez europosłankę Annę Fotygę konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej rosyjskiej inwazji na Gruzję sprzed 15 lat.

Polscy strażacy ruszają by walczyć z pożarami w Grecji. Trafią do najbardziej zagrożonych rejonów

19.07.2023 10:21
Dziś nie możemy jeszcze powiedzieć, gdzie dokładnie jedziemy, zdecydują o tym Grecy. Podejrzewam, że zostaniemy rzuceni w miejsce najbardziej trudne i skomplikowane - powiedział w środę komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, odnosząc się do wyjazdu polskich strażaków do Grecji.