Redakcja Polska

Litwa i Łotwa wydalają część rosyjskich i białoruskich obywateli

05.08.2023 16:12
Ponad dziewięciuset Białorusinów i dwustu Rosjan, którzy mieszkają na Litwie, została pozbawiona zezwolenia na pobyt. Służby migracyjne oceniły, że stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego tego kraju
Audio
  • Litwa i Łotwa wydalają część rosyjskich i białoruskich obywateli [posłuchaj]
Prorosyjskie manifestacje na Krymie
Prorosyjskie manifestacje na Krymie PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Litewskie władze oceniły, że 910 Białorusinów i 254 Rosjan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy. Departament Migracji poinformował, że w ubiegłym roku wprowadzony został kwestionariusz dla rosyjskich i białoruskich obywateli ubiegających się o pobyt.

Znajduje się tam punkt nakazujący ustosunkowanie się wobec agresji Rosji na Ukrainę. Stanowi to podstawę do uznania czy dana osoba stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tymczasem w przyszłym miesiącu władze Łotwy planują wysłać do sześciu tysięcy rosyjskich obywateli listy z prośbą o opuszczenie kraju. Sprawa dotyczy jednak tylko osób, które nie przystąpiły do egzaminu z języka łotewskiego. 

Rok temu parlament w Rydze przyjął przepisy, w myśl których obywatele Rosji mogą otrzymać pozwolenie na pobyt stały tylko po udowodnieniu znajomości języka państwowego. Do egzaminu powinno było przystąpić w sumie 18 tysięcy osób. Ci, którzy tego nie zrobili, będą mieli trzy miesiące na opuszczenie Łotwy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja Litwa Łotwa

Rosjanie wywożą dzieci z Ukrainy. Ukraińska RPO: indoktrynują je, aby walczyły przeciwko swojej ojczyźnie

30.07.2023 09:00
- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu - opowiada Daria Herasymczuk, ukraińska rzecznik praw dziecka i doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Rosjanie w ataku na ukraiński port Izmaił zniszczyli 40 tysięcy ton zboża

02.08.2023 16:40
Blisko 40 tysięcy ton zboża zostało zniszczonych w ataku przeprowadzonym przez Rosję na silosy znajdujące się w pobliżu ujścia Dunaju na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow we wpisie na twitterze zilustrowanym zdjęciami zniszczonych magazynów i silosów.

Premier: granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór despotii ze wschodu

03.08.2023 11:17
Granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór despotii ze wschodu - ocenił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek odwiedził Przesmyk Suwalski