Redakcja Polska

ABW ustala przyczyny nieuprawnionego wykorzystania kolejowego systemu łączności

26.08.2023 14:49
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności, używanego do zarządzania ruchem kolejowym. Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim nieznany sprawca nadał radiotelefonem fałszywy sygnał start-stop na kolei. Przez kilka godzin ruch składów osobowych i towarowych był wstrzymany.
Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim nieznany sprawca nadał radiotelefonem fałszywy sygnał start-stop na kolei - Zdjęcie ilustracyjne
Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim nieznany sprawca nadał radiotelefonem fałszywy sygnał start-stop na kolei - Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Twitter/PKP PLK

Działania ABW prowadzone są we współpracy z innymi instytucjami: PKP, Policją i Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Służbą Ochrony Kolei - poinformował Stanisław Żaryn, Pełnomocnik Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. Dodał, że w tej chwili nie są wykluczane żadne scenariusze. - Sprawa musi zostać zbadana. Temu służą czynności podejmowane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wyjaśnił Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że zdarzenie to nie rodziło zagrożenia dla życia czy zdrowia pasażerów.

Sygnał, skutkujący natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości, nadano wczoraj po 21:00 między Szczecinem Głównym a Daleszewem. Był on odbierany przez posterunki ruchu i maszynistów pociągów znajdujących się na tym obszarze. Taki sygnał powoduje automatyczne zatrzymanie pociągów w danym rejonie. Tak też zadziałał system.

Efektem zdarzenia były utrudnienia w kursowaniu pociągów. Do wczoraj do 23:30 ponad 20 składów miało opóźnienia, do 2:00 nad ranem wstrzymany był ruch towarowy.

IAR/dad

Turyści ze Słowacji odkrywają Gdańsk, ale nie znają Wyspy Sobieszewskiej

26.08.2023 12:50
Słowaccy turyści odkrywają w ostatnich latach Gdańsk, jednak niewielu z nich wie o istnieniu Wyspy Sobieszewskiej - pisze słowacki "Denník N". Gazeta nazywa ją "gdańską enklawą" i "najbardziej fascynującą częścią miasta".

Wywiad USA ostrzega przed rosyjską propagandą. Na celowniku wpływowe postaci Zachodu

26.08.2023 13:26
Rosyjskie służby prowadzą systematyczne i długoterminowe operacje przemycania swojej propagandy do zachodnich mediów - podały amerykańskie media, cytując odtajnioną analizę amerykańskich służb wywiadowczych. Według dokumentu, strategia Rosjan opiera się na budowaniu relacji z wpływowymi postaciami w USA i Europie i wskazuje konkretne przykłady.