Redakcja Polska

"Życie Saakaszwilego jest zagrożone". Wnioski polskich lekarzy dotarły do Brukseli

02.09.2023 10:44
Życie Micheila Saakaszwilego jest zagrożone, takie są wnioski lekarzy, którzy w lipcu badali byłego prezydenta Gruzji - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Wnioski lekarzy, którzy badali Saakaszwilego, o zagrożeniu życia dotarły do Brukseli
Wnioski lekarzy, którzy badali Saakaszwilego, o zagrożeniu życia dotarły do BrukseliFacebook.com/Дмитро Лубінець

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te ustalenia dotarły do Brukseli. Ta sprawa była także jednym z tematów wczorajszego spotkania przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z ambasadorami 27 krajów członkowskich.

Byłego prezydenta Gruzji badali polscy lekarze. O ich wizycie w lipcu w Tbilisi jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przez długi czas gruzińskie władze nie chciały się zgodzić na dopuszczenie zagranicznych lekarzy. W końcu zezwolili na ich przyjazd. Misję medyczną zaoferowała Polska, która także zgłosiła chęć przyjęcia Saakaszwilego na leczenie.

Stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji budzi od dawna niepokój Europy i Stanów Zjednoczonych. Informacje pochodziły tylko od rodziny i przyjaciół, oraz z oficjalnych oświadczeń gruzińskich władz. Teraz o zagrożeniu dla życia mówią lekarze, którzy zostali dopuszczeni do byłego prezydenta w lipcu.
Kilku unijnych dyplomatów w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia podkreślało, że chciałoby się zapoznać szczegółowo z raportem, ale dodawało też, że te informacje są niepokojące. Komentarze dyplomatów z naszego regionu są jednoznaczne. - Były prezydent jest zabijany na oczach świata - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z nich.

Polska uważa, że Komisja Europejska powinna wywierać presję na władze w Tbilisi, że przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłaszając za kilkanaście dni orędzie o stanie Unii w Europarlamencie, powinna o tym powiedzieć i uzyskać wsparcie deputowanych dla działań na rzecz uwolnienia Saakaszwilego. Władze w Tbilisi prowadzą politykę ustępstw wobec Moskwy od dawna, po rosyjskiej napaści na Ukrainę widać to dobitnie. A 15 lat temu to właśnie Gruzja, kiedy Micheil Saakaszwili był jej prezydentem, próbowała powstrzymać agresję Moskwy. Teraz rosyjscy politycy otwarcie mówią, że ten sam los co Saakaszwilego spotka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013. Trafił do więzienia w październiku 2021 roku za rzekome nadużycie władzy. Zachód, który nie pochwalał wszystkich jego działań, wyrok określił jako bardzo kontrowersyjny. Sam Saakaszwili podkreślał, że oskarżenia były motywowane politycznie. Były prezydent Gruzji po osadzeniu w więzieniu prowadził strajki głodowe. Po kilku miesiącach został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa do tej pory.

IAR/ho

Wojciech Górecki: skazanie Saakaszwilego motywowane zemstą polityczną polityka związanego z Rosją

15.04.2023 11:55
Formalnie prezydent Salome Zurabiszwili mogłaby ułaskawić byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, ale w praktyce jego uwolnienie nie jest możliwe bez decyzji politycznej partii rządzącej

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

13.07.2023 17:07
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego.

Szef MSZ Gruzji spotkał się z polskim ambasadorem w sprawie Saakszwilego

17.07.2023 15:19
Minister spraw zagranicznych Gruzji Ilia Darcziaszwili spotkał się z polskim ambasadorem w tym kraju Mariuszem Pietrzakiem. Tematem rozmowy była wizyta polskich lekarzy w klinice, w której przebywa były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

Micheil Saakaszwili: Lech Kaczyński to nie tylko wielki Polak, ale też bohater Gruzji

10.08.2023 15:35
"Lech Kaczyński jest nie tylko wielkim Polakiem, ale też bohaterem narodowym Gruzji" - oświadczył w czwartek w mediach społecznościowych były gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. "Do tej pory w wielu gruzińskich rodzinach wznoszony jest toast ku jego pamięci" - dodał.

Prawdziwe oblicze Rosji. Wiktor Juszczenko: słowa Lecha Kaczyńskiego w Gruzji były proroctwem

18.08.2023 11:11
- Słowa Lecha Kaczyńskiego w Gruzji były proroctwem - podkreślił Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy, w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej. - Wydarzenia z sierpnia 2008 roku zapoczątkowały nową erę. Rosja otwarcie zakwestionowała wcześniej uznaną niepodległość państwową i integralność terytorialną byłych republik ZSRR. Gruzja stała się pierwszym punktem nowego planu, którego większość europejskich przywódców nie potrafiła odpowiednio i sprawiedliwie ocenić - zauważył ukraiński polityk. Podkreślił też, że Polska jest obecnie  zdecydowanie strategicznym partnerem Ukrainy w całym spektrum spraw.