Redakcja Polska

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

13.07.2023 17:07
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego.
Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu
Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi MorawieckiemuIRAKLI GEDENIDZE / Reuters / Forum

O wizycie polskich lekarzy w Tbilisi wczoraj jako pierwsza poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Później tę informację potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

"Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Na moje polecenie zespół polskich lekarzy rozpoczął w Gruzji kompleksowe badania lekarskie prezydenta Micheila Saakaszwilego" - napisał wczoraj na Twitterze szef polskiego rządu. Na razie nie ma informacji o szczegółach wizyty polskich lekarzy w Tbilisi.


Stan zdrowia Micheila Saakaszwilego budzi niepokój organizacji broniących praw człowieka. Jako bardzo ciężki określają go też rodzina i przyjaciele. W Gruzji kwestionowano te opinie, ale władze zgodziły się, by zbadali go i ocenili lekarze z zewnątrz. Polska zaoferowała swoją misję medyczną, a także chęć przyjęcia Saakaszwilego na leczenie.

Były prezydent Gruzji w latach 2004-2013 odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy. On sam podkreśla, że oskarżenia były motywowane politycznie. Saakaszwili do więzienia trafił w październiku 2021 roku, tam prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa do tej pory.


IAR/dad

Szczyt NATO w Wilnie "pod każdym względem zły dla Putina". Ekspert nie ma wątpliwości

13.07.2023 08:35
Dla Ukrainy rezultaty szczytu w Wilnie może nie są idealne, ale są dobre, natomiast dla Putina pod każdym względem są złe - mówi PAP Jamie Shea, były wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO, obecnie związany z kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem w Exeter.

Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7

13.07.2023 09:42
Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7, od amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. W skład grupy wchodzą USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.

Stanisław Żaryn: rosyjska propaganda kłamliwie przedstawia porwania dzieci z Ukrainy jako wybawienie

13.07.2023 14:13
Rosja od początku wojny przeciwko Ukrainie stosuje różne metody niszczenia narodu ukraińskiego. Jedną z nich jest porywanie dzieci. Trafiają one do rosyjskich rodzin i mają być wynaradawiane - napisał w czwartek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Otrzymamy F-16 zgodnie z harmonogramem, bez względu na gadanie Ławrowa". Kułeba odpowiada na groźby Kremla

13.07.2023 15:39
- Amerykańskie samoloty F-16 trafią na Ukrainę zgodnie z harmonogramem, bez względu na gadanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa - zapewnił w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.