Redakcja Polska

Straż Graniczna nagrała zachowanie migrantów. "Kocham Niemcy, pier***ę Polskę"

15.09.2023 12:37
Sprowadzani przez reżim białoruski z państw Bliskiego Wschodu cudzoziemcy cały czas próbują szturmować polską granicę i nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej. Nowe nagranie z granicy pokazali funkcjonariusze Straży Granicznej. Widać na nim kilku migrantów z plecakami i śpiworami, którzy wykonują wulgarne gesty w kierunku polskiego patrolu; jeden symuluje, że strzela do strażników, inny mówi, że "kocha Niemcy i pier***i Polskę".
Imigrant wykonujący wulgarne gesty i wypowiadający wulgarne słowa w kierunku polskiego patrolu
Imigrant wykonujący wulgarne gesty i wypowiadający wulgarne słowa w kierunku polskiego patroluFot. tt/@Straz_Graniczna

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Od początku września Podlaski Oddział SG odnotował ok. 450 prób. Cudzoziemcy zatrzymywani w tym roku pochodzili z 52 krajów. 

Wypychani przez służby białoruskie migranci wielokrotnie atakowali polskie patrole graniczne, obrzucając funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, gałęziami i petardami. 

W piątek SG pokazała nowe nagranie z granicy, wykonane w okolicach Narewki na Podlasiu.

"Cudzoziemcy, którzy według niektórych potrzebują pomocy Polaków, nie chcą wcale ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce, chcą dostać się do wybranych krajów Europy Zachodniej. Działają wspólnie ze służbami białoruskimi, nagrywając materiały potrzebne służbom białoruskim do propagandy" – podkreśla SG. 

Na udostępnionym filmie widać grupę cudzoziemców z plecakami i śpiworami po białoruskiej stronie granicy. Jeden z cudzoziemców kierując dłoń w stronę funkcjonariuszy markuje strzelanie do nich. Inny mówi, że "pier***i Polskę i kocha Niemcy".


Źródło: portal TVP.Info

"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.

Joanna Wajda nową dyrektorką Instytutu Polskiego w Paryżu

15.09.2023 11:50
Zmiana kierownictwa w Instytucie Polskim w Paryżu. Na początku września nową dyrektorką placówki została Joanna Wajda - była dziennikarka TVP i wicedyrektorka departamentu dyplomacji publicznej kulturalnej w MSZ. W rozmowie z Polskim Radiem nowa szefowa Instytutu przedstawiła wizję swojej pracy i plany na nowy sezon kulturalny.

MSZ reaguje na nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Audyt i dymisja

15.09.2023 11:35
Będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP - zdecydował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W związku ze sprawą wiz minister zwolnił też dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w resorcie Jakuba Osajdę.