Redakcja Polska

Operacja ABW i SG na granicy z Ukrainą. Zatrzymano norweskiego radykała

30.10.2023 10:47
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej zatrzymali powiązanego z organizacjami neonazistowskimi Norwega, który próbował przedostać się z Polski na Ukrainę, by tam wziąć udział w wojnie - dowiedział się portal tvp.info. Ze względu na to, że może stanowić zagrożenie dla państwa, zostanie wydalony z terytorium RP.
Akcja ABW i SG na granicy z Ukrainą
Akcja ABW i SG na granicy z Ukrainąabw.gov.pl

Do zatrzymania obywatela Norwegii doszło pod 21 września, kiedy mężczyzna próbował przedostać się z terytorium Polski na Ukrainę. Norweg planował wziąć udział w wojnie poprzez dołączenie do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.

Z ustaleń służb wynika, że podczas wcześniejszego pobytu na Ukrainie mężczyzna miał zdobyć wyposażenie wojskowe ze zwłok rosyjskich żołnierzy, w tym naszywki, elementy umundurowania i broń.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli przy mężczyźnie środki odurzające, a także materiały wskazujące na propagowanie ekstremizmu oraz postępującą radykalizację - potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Postać z kręgu neonazistów

Polski kontrwywiad ustalił, że cudzoziemiec ma powiązania z funkcjonującymi w Norwegii grupami o profilu neonazistowskim. Był też notowany przez norweską policję za nielegalne posiadanie broni i groźby kierowane pod adresem urzędników państwowych.

Stanisław Żaryn przekazał, że Norweg trafił do strzeżonego ośrodka dla uchodźców. - Mając na uwadze fakt, że może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej i jej porządku publicznego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do Straży Granicznej wniosek o wdrożenie procedury wydalenia cudzoziemca z terytorium RP - wskazał minister.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie we współpracy z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.


PAP/TVP.Info/dad

Ukraina. Pogromcy rosyjskich dronów: polujemy na nie w nocy, a każda zestrzelona sztuka przybliża nasze zwycięstwo

29.10.2023 11:50
Wypatrują ich śladów, dyżurując nocami w polu w okolicach Odessy, aby je zniszczyć zanim uszkodzą cywilny dom, transformator energetyczny czy portowy silos zbożowy. Pogromcy rosyjskich dronów cieszą się z każdej zestrzelonej sztuki. Każda przybliża zwycięstwo Ukrainy – mówią w rozmowie z PAP.

Białoruś nasiliła dezinformację wymierzoną w Polskę. Żaryn: to uzupełnienie operacji hybrydowej

30.10.2023 09:03
"Białoruski aparat propagandy zintensyfikował agresywne działania informacyjne wymierzone w Polskę, będące uzupełnieniem operacji destabilizacji granicy RP przy pomocy sztucznie stymulowanej presji migracyjnej" - napisał w niedzielę na platformie X (d. Twitter) zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.