Redakcja Polska

"Spiegel": Warszawa stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie

15.11.2023 11:22
Warszawa "jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", pisze portal tygodnika "Spiegel" w obszernym tekście poświęconym turystycznym walorom polskiej metropolii. "Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie", podkreśla.
Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie - podkreśla Spiegel
"Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie" - podkreśla "Spiegel"Cinematographer/Shutterstock.com

"Wycieczka do Warszawy? Jeszcze dobre dziesięć lat temu taka trasa spotkałaby się z niezrozumieniem. Turyści w Polsce zwiedzali Kraków, Wrocław i Gdańsk. Ale Warszawa? Moloch, który wciąż oddycha socjalistycznym zaduchem i nie oferuje nic ciekawego" - pisze portal tygodnika "Spiegel".

"Dziś ten obraz nie mógłby być bardziej błędny. To nie przypadek, że stolica Polski została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 roku w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations".

Imponująca metamorfoza

"Można uznać takie rankingi za niereprezentatywne. Faktem jest jednak, że w ostatnim czasie w Warszawie wydarzyło się wyjątkowo dużo", zauważa "Spiegel", wymieniając "imponujący skyline" dzielnicy biznesowej, bulwar na zachodnim brzegu Wisły, stare fabryki, które "zamieniono w modne hale gastronomiczne. Jednocześnie muzea, miejsca pamięci i pomniki przypominają nam o burzliwej i przygnębiającej historii miasta, którego centrum zostało niemal całkowicie zniszczone przez niemieckich narodowych socjalistów podczas II wojny światowej".

"Przeszłość i teraźniejszość: w żadnej innej europejskiej metropolii spotkanie to nie jest tak zajmujące, jak w Warszawie. A miasto jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", czytamy. 

Dziesiątki miejsc wartych odwiedzenia

"Spiegel" wskazuje miejsca warte odwiedzenia, zaczynając od Starego Miasta. Historyczne miasto "jest mirażem", zauważa. Po II wojnie światowej Stare i Nowe Miasto odbudowano zgodnie z oryginałem. "W jednym z wielu aktów barbarzyństwa naziści spalili i wysadzili w powietrze prawie wszystko w odwecie za Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Zniszczyli dziedzictwo kulturowe sięgające wieków wstecz".

Warto zobaczyć Stare Miasto, podkreśla portal, "bo pokazuje korzenie miasta – i trud odbudowy po wojnie". "Spiegel" poleca także spacer Traktem Królewskim i opisuje jego atrakcje. 

Przedwojenna atmosfera

Chcącym "poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy" zwraca uwagę na Pragę, zaznaczając, że po upadku socjalizmu miała złą sławę, a dziś "uważana jest za modną dzielnicę kreatywnych ludzi i artystów".

"Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej", czytamy. "Spiegel" przypomina warszawskie getto. Pisze także: "Kiedy ludność Warszawy powstała przeciwko okrutnym okupantom, z Berlina wydano rozkaz: „Warszawa ma zostać zrównana z ziemią”. I tak się stało". Wśród miejsc przypominających o tym czasie w historii miasta wymieniane są m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum Polin i Pomnik Powstania Warszawskiego.

"Na początku lat 80. ogólnokrajowe strajki doprowadziły do powstania Solidarności, masowego ruchu związkowego". Socjalizm się skończył, "torując drogę dla demokracji, za którą tak wielu tęskniło - nawet jeśli lata po upadku Związku Radzieckiego były trudne ekonomicznie. Polska zorientowała się na Zachód. W ostatnich latach Warszawa stała się metropolią, która nie musi chować się za innymi europejskimi stolicami", podkreśla "Spiegel".

 

PAP/dad

Pod hasłem "One Health - Jedno Zdrowie" odbywa się 5. Kongres Zdrowia Polaków

14.11.2023 13:20
Uczestnicy kongresu skupiają się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną.

Dzień Polskiej Logistyki w polskiej ambasadzie w Pradze

14.11.2023 16:57
Dostęp do polskich portów, budowa nowych połączeń drogowych i kolejowych oraz innowacje w e-commerce- były tematami Dnia Polskiej Logistyki w Pradze. Konferencję z udziałem przedstawicieli czeskiej administracji i biznesu zorganizowała polska ambasada.

Rekordowa liczba kandydatów do Straży Granicznej. "Jesteśmy niewielką, ale elitarną formacją"

15.11.2023 08:48
- W tym roku o przyjęcie do Straży Granicznej ubiegało się ponad 4,2 tys. osób, zaś do formacji dołączyło ponad 1 tys. nowych funkcjonariuszy - poinformowała rzecznik SG kpt. Anna Michalska. Dodała, że w tym roku było więcej kandydatów niż rok wcześniej.